UA / RU
Підтримати ZN.ua

Яким буде план Трампа щодо НАТО, якщо він знову стане президентом? — Politico

Цілі Трампа в галузі національної безпеки можуть зміститися, наскільки далеко — незрозуміло, але від відповіді на це питання залежить майбутнє НАТО і Європи.

Дональд Трамп так багато разів погрожував вийти з НАТО — або принаймні здавалось, що він це робить, — що для багатьох його критиків питання полягає в тому, коли, а не чи він вийде з 75-річного Альянсу, якщо його переоберуть президентом у листопаді.

Насправді Трамп навряд чи повністю вийде з НАТО, згідно з інтерв'ю з колишніми чиновниками національної безпеки та експертами з питань оборони, які, ймовірно, працюватимуть під час другого президентського терміну Трампа. Але навіть якщо він формально не покине організацію, це не означає, що НАТО переживе другий президентський термін Трампа без змін, повідомляє Politico.

В обмін на продовження участі США, Трамп очікував би не лише, що європейські країни суттєво збільшать свої витрати на НАТО — це була його основна скарга, коли він був президентом, — але також здійснять те, що один експерт з питань оборони, знайомий з думками в колі радників Трампа з питань національної безпеки, Ден Колдвелл описує як "радикальну переорієнтацію" НАТО.

Читайте також: Здав назад: Трамп пом'якшив риторику щодо НАТО

Чиновники повідомляють, що США продовжать забезпечувати свою ядерну парасольку над Європою під час другого терміну Трампа, підтримуючи свої військово-повітряні сили й бази в Німеччині, Англії та Туреччині, а також свої військово-морські сили. Тим часом основна частина піхоти, бронетехніки, логістики та артилерії зрештою перейде від Америки до Європи.

Зміна, яку планує Трамп та його команда, передбачає "значне і суттєве скорочення ролі Америки у сфері безпеки — відхід від ролі головного постачальника бойової сили в Європі до ролі того, хто надає підтримку лише під час кризи", — сказав Колдвелл. 

Читайте також: Трамп погрожував союзникам по НАТО: «Платіть або я дозволю Росії робити все, що вона захоче»

Ще однією частиною нового плану Трампа є дворівнева система НАТО. Ця ідея, вперше запропонована іншим високопоставленим колишнім чиновником адміністрації Трампа, генерал-лейтенантом армії у відставці Кітом Келлогом, означає, що країни-члени, які ще не досягли мети витрачати на оборону 2 %ВВП, "не зможуть користуватися оборонними можливостями й гарантіями безпеки Сполучених Штатів".

Це може розглядатися як порушення статті 5 договору, яка зобов'язує кожного члена НАТО вживати "таких заходів, які він вважає необхідними" для надання допомоги тому, хто зазнав нападу. Але члени зовнішньополітичного центру Трампа зазначили, що формулювання статті 5 є гнучкими й не зобов'язують жодного члена відповідати військовою силою.

Читайте також: Погрози Трампа щодо НАТО розділили республіканців — The Hill

"Загалом, новий підхід Трампа означатиме революцію в справах НАТО, яку, на думку багатьох критиків, Європа абсолютно не здатна здійснити в найближчому майбутньому. США сьогодні є найбільшим вкладником в операції НАТО, витративши близько 860 мільярдів доларів на оборону, що становить 68% від загальних витрат країн НАТО у 2023 році", — пише Politico.

Найбільшою проблемою нового підходу Трампа до НАТО може бути те, що європейські країни явно не готові виконувати значно розширену військову роль найближчим часом — попри попередні плани щодо збільшення витрат, спрямовані на захист НАТО від Трампа, кажуть експерти. Але у них може не бути особливого вибору, оскільки цього разу Трамп матиме більше важелів, щоб вимагати від Європи того, що він хоче, оскільки США все ще надають значну частину військової допомоги Україні, а Європа є слабшою економічно і більш залежною від американських енергоносіїв, ніж будь-коли раніше.

Читайте також: Трамп вбив кілок у серце НАТО – Politico

Раніше ми повідомляли, що Трамп веде переговори з Путіним про те, скільки окупованої території України Москва зможе зберегти за собою, та обдумує угоду, згідно з якою НАТО зобов’яжеться не розширюватися на схід, зокрема на Україну та Грузію. Сам Трамп публічно ще не оприлюднював своїх планів щодо України, але під час кампанії він неодноразово обіцяв припинити війну.