UA / RU
Підтримати ZN.ua

Які в Ердогана шанси перемогти у другому турі – Bloomberg опитав експертів

Дехто вважає, що перемога на парламентських виборах допоможе виграти у другому турі президентських.

У другому турі президентських виборів у Туреччині зійдуться діючий президент Реджеп Таїп Ердоган та представник об’єднаної опозиції Кемаль Кілічдароглу. Які шанси у Ердогана зберегти президентську владу та які чинники впливатимуть на результат, цікавився Bloomberg в експертів.   

Компанія зазначає, що турецькі акції та облігації впали у ціні на тлі результатів виборів, а вартість страхування державного боргу від дефолту різко зросла, оскільки результати змусили інвесторів, які зробили ставку на швидке припинення нетрадиційної економічної політики Еродогана, зазначає Bloomberg. 

«Це велике розчарування для інвесторів, які сподіваються на перемогу опозиційного кандидата Кілічдароглу та повернення до ортодоксальної економічної політики, яку він обіцяв», – сказав стратег Tellimer (Дубаї) Хаснайн Малік. 

Другий тур президентських виборів буде першим в історії Туреччини й свідчить про більший розкол електорату, ніж у 2018 році, коли Ердоган переміг у першому турі. 

Читайте також: The Economist: Туреччина може позбутись Ердогана, у демократів у всьому світі з’явиться надія

«Наша нація ухвалила своє рішення», – заявив Ердоган у промові з балкону штаб-квартири своєї партії в Анкарі ще до оголошення офіційних результатів. Його альянс зберіг більшість у турецькому парламенті, що, за словами Ердогана, допоможе йому бути переобраним у другому турі голосування.

За попередніми даними (станом на 19:30 оброблено 99,87% виборчих скриньок), пропрезидентский «Народний альянс» забирає 49,46% голосів виборців та отримує 322 місця в парламенті проти опозиційного «Національного альянсу», який бере 35,02% голосів виборців та 213 місць у парламенті. 

Результати голосування станом на 19:30, дані агентства Anadolu

Читайте також: Туреччина збереже посередництво між Україною та РФ у разі програшу Ердогана на виборах – радник Кілічдароглу

Головний суперник Ердогана зобразив результати виборів як ознаку слабкості діючого президента. 

«Якщо наша нація говорить про другий тур, ми це поважаємо. Ердоган не зміг отримати бажаних результатів», – заявив Кілічдароглу. 

«Два тижні невизначеності – це сценарій, який найбільше не подобається ринкам», – сказав Кагрі Кутман, фахівець з турецьких ринків KNG Securities.

Зрештою, Ердоган пройшов до другого туру із кращим результатом, ніж передбачали численні опитування перед найжорсткішою виборчою битвою в його політичному житті, зазначає Bloomberg.

«Результат у неділю знаменує величезну перемогу для Ердогана», – заявив Емре Пекер, європейський директор Eurasia Group. – «Президент, імовірно, скористається своїм високим рейтингом схвалення, несподіваною перемогою в парламенті та перевагами обійманої посади, аби забезпечити переобрання у другому турі».

Читайте також: Туреччина все ще може ратифікувати заявку Швеції в НАТО до саміту – Столтенберг

Несподіваний результат третього кандидата Сінана Огана, який балотувався на платформі проти іммігрантів, був ключовим фактором, який завадив фаворитам отримати більшість. Він отримав понад 5% голосів виборців. 

Те, як виборці Огана поведуться у другому турі, може змінити голосування в будь-яку сторону. У своїй заяві ввечері 14 травня Оган розкритикував нетрадиційні економічні погляди Ердогана, але утримався від підтримки жодного з двох головних претендентів. 

«Порівняно зі своїм суперником, Ердоган має кращу позицію, щоб отримати голоси, які в першому турі отримав ультранаціоналістичний кандидат Оган», – сказав співпрезидент Teneo Intelligence (Лондон) Вольфанго Пікколі. 

«Я очікую, що Ердоган і його уряд за будь-яку ціну збережуть стабільність ринку, виходячи на другий тур», – сказав керівник відділу продуктів Medley Global Advisors (Нью-Йорк) Нік Стадтміллер. – «Будь-яке падіння на турецьких ринках свідчило б про тріщину у броні політики Ердогана».

Читайте також: Занепокоєння в Москві та полегшення на Заході: NYT про ймовірну втрату Ердоганом посади президента

Як повідомляв раніше Reuters, другий тур президентських виборів вирішить не лише те, хто очолить Туреччину, країну-члена НАТО з 85 мільйонами населення, але й чи повернеться вона на більш світський шлях; як країна впорається зі своєю серйозною кризою вартості життя; і як її лідер керуватиме ключовими відносинами з Близьким Сходом, Заходом і Росією.

За словами посла України в Туреччині Василя Боднара, обидва кандидати, і Ердоган, і Кілічдароглу, виступають за збалансовану політику щодо РФ, виходячи з інтересів Туреччини.