UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як західні ЗМІ відреагували на затримання Навального

Повернення Навального є прямим викликом уряду Путіна.

17 січня опозиціонер Олексій Навальний повернувся до Росії з Німеччини. У берлінській клініці «Шаріте» політик проходив курс лікування і реабілітації після того, як російські спецслужби спробували його отруїти нервово-паралітичним агентом «Новачок». Міжнародна правозахисна організація оголосила Навального в'язнем совісті й зажадала його негайного звільнення. Затримання Навального після повернення в Росію широко обговорюється у відомих міжнародних виданнях.

Кремль може спробувати тримати Навального під арештом роками, пише британська газета The Guardian. Те, що станеться з опонентом російського президента Володимира Путіна після його арешту, залежить від того, наскільки самовпевненими будуть російські чиновники.

З тих пір, як Олексій Навальний став найвідомішим критиком Путіна, Кремль робив усе можливе, щоб змусити його затихнути, включаючи низку судових засідань. Нарешті, схоже, було прийнято рішення про його ліквідацію, коли його спробували отруїти, але замах на вбивство був невдалим.  Для Путіна залишається невирішеним питанням, що робити з одним із своїх найстійкіших та найпопулярніших критиків.

Арешт Навального був цілком очікуваним, але він також підкреслив як зростання внутрішнього невдоволення в Росії, так і страх Кремля, пише The New York Times.

Доля Навального частково залежить і від інтенсивності реакції на його арешт вдома та за кордоном. У Росії його прихильники закликали до акцій протесту найближчими днями.

Оголосивши про намір повернутися в Росію, Навальний заявив, що його не лякає загроза потенційного арешту. Однак повернення Навального є прямим викликом уряду Путіна, враховуючи, що його ув'язнення може спричинити масштабні протести та посилення осуду за кордоном, пише Financial Times.  Звичайно, це цілком у стилі Путіна - чергова спецоперація.

Якщо Путін все-таки вирішить посадити Навального, він матиме на руках відомого політв'язня. Якщо він випустить Навального на свободу, він буде здаватися слабким для своїх послідовників і перебуватиме під постійним нападом опозиції, яку очолює Навальний. Найменш вірогідним варіантом, який міг би розглянути Путін, було б протистояти Навальному відкрито і чесно, пише The New York Times.

Навальний чекав на арешт, адже його вже кілька разів заарештовували. Репресії - це єдиний метод, яким найчастіше користується Путін. Але російський президент повинен розуміти, що в епоху соціальних мереж кожен арешт за надуманим звинуваченням лише розширює довіру до Навального та яскраво підкреслює заяви опозиціонера, спрямовані проти російської владної еліти.

Читайте також: Затримання Навального: Як відреагували в Європі та США

Навальний повернувся в Росію. Як і обіцяв. Прибічникам російського опозиціонера і представникам ЗМІ заборонили зустрічати його в аеропорту. Кількох заарештували ще до того, як рейс авіакомпанії «Перемога» Берлін—Москва перетнув кордон РФ. Російська влада зробила все для того, аби повернення Навального на батьківщину було максимально некомфортним. Коли літак підлітав до Москви,його перенаправили в «Шереметьєво». Відразу після прильоту Навального затримали на паспортному контролі через неявку до слідчого, адже з клініки його виписали ще 20 вересня. 

Чому Кремль пішов на загострення ситуації навколо опозиціонера? Чому Навальний, знаючи про загрозу арешту, все ж повернувся в Росію? Про це читайте в статті Олексія Коваля «Путіну потрібен Навальний» в ZN.UA.