UA / RU
Підтримати ZN.ua

Іспанський суд видав ордер на арешт екс-голови КНР за геноцид у Тибеті

Іспанський суд видав ордер на арешт колишнього президента Китаю Цзян Цземіня і чотирьох інших високопоставлених китайських чиновників у рамках розслідування звинувачень у геноциді у Тибеті. Китайська сторона вже відреагувала на дії іспанського суду, назвавши їх абсурдом і втручанням у внутрішні справи країни.

Іспанський суд видав ордер на арешт колишнього голови Китаю Цзян Цземіня у рамках розслідування звинувачень у геноциді у Тибеті у 1980-90-ті роки за позовом правозахисних груп.

Як повідомляє у середу, 20 листопада газета The Wall Street Journal, окрім колишнього голови у справі проходять ще чотири громадянина Китаю, які також займали у країні керівні посади. Мова йде про колишнього прем'єра держради КНР Лі Пена, колишнього голову китайської розвідки Цяо Ши, колишнього секретаря компартії Китаю в Тибеті Чена Куйяна і колишнього міністра у справах сім'ї Пена Пейюна.

Суд визнав, що зібраних проти них доказів достатньо для виклику на допит підозрюваних. У зв'язку з цим суддя видав ордер на їхній арешт. Це дозволить поліції затримати підозрюваних і доставити їх на слухання у примусовому порядку. При цьому дія документа поширюється тільки на саму Іспанію і на країни, з якими у неї укладено угоду про екстрадицію.

Китайське міністерство закордонних справ назвало всі висунуті іспанським судом підозри безпідставними. Відомство зазначило, що вважає рішення суду втручанням у внутрішні справи КНР.

"Ми запросили іспанську сторону прояснити ситуацію. Зарубіжні суперечки сепаратистів неодноразово породжували чутки, які провокували нападки на уряд КНР і тим самим погіршували відносини Китаю з іншими державами", - заявив офіційний представник китайського МЗС Хун Лей. Він додав, що "позиція Китаю з цього питання незмінна". "Ми вимагаємо від уряду Іспанії прийняти позицію КНР і змінити помилкове рішення, щоб уникнути погіршення відносин між двома державами", - підкреслив дипломат.

Попереднє слідство у справі тривало вісім років. Приводом для початку слідчих дій стала заява, подана до суду активістами іспанських організацій, які виступають на підтримку Тибету. Вони вимагали притягти чиновників до відповідальності за потурання геноциду тибетського населення.

Заяву було прийнято до розгляду Верховним судом Іспанії у червні 2006 року. Заявники стверджують, що в результаті репресивних дій влади КНР у Тибеті було вбито понад мільйон людей та зруйновано 90% релігійних і культурних пам'яток.

Іспанські суди відомі жорсткою позицією щодо порушень прав людини. При цьому донедавна вони керувалися принципом екстериторіальної юрисдикції, що дозволяв їм розглядати навіть ті справи, які не мали прямого стосунку до самої Іспанії. В результаті іспанська влада, незадоволена негативним впливом окремих рішень на стосунки з іншими країнами, заборонила розглядати не пов'язані з країною позови. У той же час до випадку з Тибетом це обмеження не стосується, оскільки один із заявників отримав іспанське громадянство. !zn

Читайте також:

Китайська влада вилучає у тибетських монастирів телевізори, борючись зі самоспаленнями

Китай відкрив вогонь по тибетським активістам, одна людина загинула

Двоє тибетських монахiв пiдпалили себе, протестуючи проти китайського правління

Виступ Далай-лами зібрав на центральній площі Талліна тисячі людей