UA / RU
Підтримати ZN.ua

Іспанія хоче виключити Косово з плану розширення ЄС

Косово не може досягти прогресу в цьому, оскільки деякі країни ЄС не визнають її суверенною країною.

В Іспанії заявили про те, що Косово слід виключити з плану розширення ЄС на країни Західних Балкан, пише Euobserver.

"Концепція WB6 не відповідає динаміці розширення. Косово не є частиною процесу розширення і має свої власні диференційовані рамки", - сказано в неофіційному документі МЗС Іспанії, який було направлено в Єврокомісію і з яким ознайомилося видання.

WB6 це так званий брюссельський жаргон для шести країн Західних Балкан, які претендують на вступ до ЄС - Албанії, Боснії, Косово, Македонії, Чорногорії і Сербії.

Всім їм було обіцяно вступ до ЄС, але Косово не може досягти прогресу в цьому, оскільки Іспанія, а також Кіпр, Греція, Румунія і Словаччина не визнають її суверенною країною, пише видання.

В іспанському МЗС наполягають, щоб ЄК на своєму найближчому засіданні визначила чітке розходження між "процесом розширення" і між більш широкою" політичною стратегією" ЄС для регіону.

"У випадку з Балканами політична логіка розширення не повинна бути спотворена тактичними міркуваннями", - сказано в документі іспанського МЗС.

У лютому має бути оприлюднена офіційна стратегія Єврокомісії щодо Балкан, а президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер відвідає всі шість країн.

Албанія, Боснія, Косово, Македонія, Чорногорія і Сербія, які сподіваються вступити в ЄС, в останні роки відчували, що їх шанси щодо членства зменшуються, оскільки політики блоку, які зіткнулися із зростанням євроскептицизму, кризою в єврозоні 2009-2013 років і процесом Brexit , здавалося, втратили інтерес до них.

Однак зростання російського впливу, міграційний криза в регіоні і прагнення ЄС зміцнити європейську інтеграцію після Brexit надають Балканським країнам нові можливості.

Раніше повідомлялося, що ЄС визначив дедлайн для наступної хвилі розширення. Сербія і Чорногорія почали переговори про вступ в Євросоюз, Боснія претендує на статус кандидата в ЄС, а Косово розраховує офіційно стати кандидатом.

А директор із зовнішньої політики Центру європейських реформ Іан Бонд на сторінках EUObserver писав про те, що навіть якщо питання членства зараз не актуальне, Євросоюз все одно може багато чого зробити для підтримки стабільності і процвітання сусідів. Так, ЄС варто збільшити політичні контакти з Україною, Грузією і Молдовою, щоб запевнити їх, що вони до сих пір на європейському радарі.

У практичному сенсі ЄС варто почати планувати свої майбутні відносини з трьома проєвропейськими країнами після імплементації угод про асоціацію. Організація повинна подумати про те, як відкрити свої ринки товарів й послуг для цих країн.