UA / RU
Підтримати ZN.ua

Іран збільшує темпи збагачення урану до рівня, близького до збройного – Reuters

При цьому Іран заперечує намір створити ядерну зброю.

Іран прискорює збагачення урану до 60%, що викликає серйозне занепокоєння міжнародної спільноти та посилює напруженість у питанні ядерного нерозповсюдження. Згідно з звітом Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), збагачення на заводах у Фордо та Натанзі дозволяє Ірану значно збільшити запаси матеріалу високого ступеня чистоти, наближаючи його до рівня зброї. Про це повідомляє у п'ятницю, 6 грудня, Reuters.

Згідно з прогнозом, виробничі потужності у Фордо зростуть до більш ніж 34 кг урану, збагаченого до 60% на місяць. Це у сім-вісім разів більше за поточний рівень.

На думку експертів, такі кроки підвищують можливість використання урану у військових цілях, незважаючи на твердження Ірану про цивільний характер програми.

Келсі Девенпорт, директор з політики нерозповсюдження у правозахисній групі Асоціації з контролю над озброєннями у Вашингтоні, сказала, що прискорення Ірану у Фордо було «небезпечною та безрозсудною ескалацією, яка ризикує зірвати перспективи переговорів зі Сполученими Штатами».

"Збільшення можливостей для швидшого переходу до збройового урану, еквівалентного кільком бомбам, збільшує ризик прорахунку і військових дій", - сказала вона.

Читайте також: Іран звинуватив Київ у підтримці сирійських повстанців: в МЗС України відповіли

Західні країни засуджують дії Ірану, називаючи їх "небезпечною та безрозсудною ескалацією". Німеччина, Великобританія, Франція та США виступили з резолюцією, яка закликає до більш жорсткого міжнародного контролю.

Після виходу США з ядерної угоди у 2018 році Іран почав відмовлятися від дотримання її положень, що призвело до загострення кризи. У 2025 році закінчується термін дії угоди, і переговори щодо її продовження поки не дали результатів.

Прискорене збагачення збільшує ймовірність дипломатичних та військових сутичок. Міжнародна спільнота вимагає від Ірану прозорості та суворого виконання зобов'язань у рамках ядерної угоди. Відсутність активного дипломатичного процесу загрожує дестабілізації ситуації на Близькому Сході.

Раніше Іран проінформував ядерний наглядовий орган ООН (МАГАТЕ) про плани встановити більше центрифуг для збагачення урану на своїх заводах у Фордо та Натанзі, а також підключити нещодавно встановлені там машини.