Іран вимагає від США сильніші гарантії для відновлення ядерної угоди 2015 року. Про це заявив міністр закордонних справ Ірану Хоссейн Амір-Абдоллахіян, додавши, що спостережний орган ООН повинен припинити свої «політично мотивовані розслідування» щодо ядерної діяльності Тегерана, повідомляє Reuters.
Після 16 місяців непрямих переговорів між Тегераном і Вашингтоном головний дипломат ЄС Жозеп Боррель заявив, що блок зробив остаточну пропозицію щодо виходу з глухого кута для відновлення угоди.
Глава МЗС Ірану Хоссейн Амір-Абдоллахіян сказав, що Тегеран уважно вивчає відповідь Вашингтона на текст, який ЄС передав Ірану минулого тижня.
«Іран уважно переглядає текст, розроблений ЄС... Нам потрібні сильніші гарантії від іншої сторони, щоб мати стійку угоду», — сказав Амір-Абдоллахіян на спільній прес-конференції з главою МЗС РФ у Москві.
Амір-Абдоллахіян не уточнив, що таке «посилені гарантії», але під час багатомісячних переговорів Тегеран вимагав від США гарантій того, що жоден майбутній американський президент не відмовиться від угоди, як це зробив колишній лідер США Дональд Трамп у 2018 році.
Президент США Джо Байден не може надати таких твердих гарантій, оскільки угода є політичною домовленістю, а не юридично зобов’язальним договором.
Речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі заявив, що не бачив коментарів міністра закордонних справ Ірану.
«Тому я не знаю, про які гарантії він говорить», - сказав Кірбі журналістам.
Сполучені Штати очікують відповіді від ЄС та Ірану.
«Хоча ми, як я вже казав раніше, обережно оптимістичні, ми також прагматичні, і усвідомлюємо, що все ще є прогалини, та намагаємося закрити ці прогалини добросовісно, ведучи переговори через відповідні канали», - додав Кірбі.
Байден сказав прем'єр-міністру Ізраїлю Яіру Лапіду під час телефонної розмови, що Сполучені Штати ніколи не дозволять Ірану отримати ядерну зброю, йдеться в заяві Білого дому.
Офіс Лапіда повідомив, що вони «довго говорили про переговори щодо ядерної угоди та їхнє спільне зобов’язання зупинити просування Ірану до створення ядерної зброї».
Ізраїль виступає проти повернення до ядерної угоди 2015 року. Байден пообіцяв відновити угоду, одночасно гарантуючи безпеку Ізраїлю.
Людина, яка грає важливу роль в ядерній суперечці Тегерана із Заходом, верховний лідер Ірану Алі Хаменеї, не коментував ядерні переговори у своїх публічних виступах протягом кількох місяців.
Саме послаблення санкцій США, ЄС і ООН щодо ядерної програми Тегерана змусило Хаменеї надати попередню підтримку пакту 2015 року між Тегераном та Заходом, який обмежував ядерну програму країни в обмін на скасування санкцій.
Але через три роки Трамп вийшов з угоди та знову запровадив суворі санкції проти Ірану, що змусило Тегеран порушити ядерні обмеження.
«Якщо Вашингтон знову вийде з угоди, для верховного лідера це стане величезним збентеженням. Це одна з причин, чому Тегеран наполягає на цьому питанні», - сказав колишній іранський чиновник.
Ядерна угода майже відродилася в березні. Але непрямі переговори між Тегераном і Вашингтоном потім зірвалися через кілька питань, включаючи наполягання Тегерана на тому, щоб Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) закрило своє розслідування щодо виявлення слідів урану, знайдених на трьох незаявлених об’єктах, до відновлення ядерного пакту.
«Агентство має закрити цю справу... Такі політично вмотивовані вимоги є неприйнятними для Ірану», - сказав Амір-Абдоллахіян.
Вимога Тегерана ризикує зашкодити зусиллям зберегти пакт. Іранський чиновник на умовах анонімності сказав Reuters, що закриття розслідування МАГАТЕ є «червоною лінією для верховного лідера».
За словами Кірбі, американські офіційні особи вважають, що зараз сторони ближчі до відновлення угоди, ніж вони були останніми місяцями, «значною мірою через те, що Іран готовий відмовитися від деяких своїх вимог, які взагалі не стосуються угоди».
За словами офіційних осіб, знайомих з ходом переговорів, США та Іран залишаються в суперечці щодо ключових деталей відновлення ядерної угоди, і, можливо, знадобиться кілька тижнів, щоб вирішити ці розбіжності, повідомляв Bloomberg.