Верховний лідер Ірану Алі Хаменеї вимагає від США "дій, а не слів" для відродження ядерної угоди. Така заява Хаменеї стала черговим викликом новому американському президенту Джо Байдену, пише Reuters.
Тегеран встановив крайній термін до наступного тижня для Байдена, щоб той скасував санкції, запроваджені його попередником Дональдом Трампом, або Іран зробить ще один крок до порушення ядерної угоди, заборонивши міжнародні інспекції з ядерного нагляду в країні.
«Ми чули багато приємних слів та обіцянок, які на практиці не реалізувалися. Слова та обіцянки ні до чого. Цього разу ми просимо від США реальних дій, інакше ми також почнемо діяти», - сказав Хаменеї у своєму зверненні.
Байден має на меті відновити договір з Тегераном. Але Іран погоджується приборкати свою ядерну програму лише в обмін на скасування санкцій, які запровадив Трамп.
Попри те, що і Тегеран, і Вашингтон заявляють, що хочуть відродити угоду, вони так і не вирішили, хто повинен зробити перший крок. Іран заявляє, що Спочатку Сполучені Штати повинні скасувати санкції Трампа, тоді як Вашингтон заявляє, що Тегеран повинен спершу повернутися до дотримання умов угоди, яку він почав порушувати після запровадження санкцій.
Останнім часом Іран все більше порушує умови договору, оголосивши про те, що з 23 лютого заборонить Міжнародному агентству з атомної енергії проводити позачергові інспекції.
Європейська сторона угоди, яка закликала Тегеран не забороняти позачергові інспекції МАГАТЕ, обговорюватиме цю проблему із США у четвер, заявило Міністерство закордонних справ Франції.
Лідер Ірану Хасан Рухані применшив важливість позачергових інспекцій, заявивши, що їх закінчення не буде "серйозним кроком".
Представник Ірану в МАГАТЕ заявив у середу, що генеральний директор відомства Рафаель Гроссі відвідає Тегеран у суботу, щоб обговорити план країни щодо розширення співпраці на наступному тижні.
Новий американський президент Джо Байден повинен вирішити багато питань внутрішньої політики США. Його адміністрація бореться з пандемією коронавірусу, намагається прийняти головний законопроект про стимулювання економіки, а також почати реалізовувати кліматичні цілі. Але проблеми для Байдена з’являються і на міжнародній арені, особливо на Близькому Сході, відносно якого новий американський лідер прагне перезавантажити політику США. Однак останні події показують, що заплановане Байденом перезавантаження зіштовхнулося зі значними перешкодами.