UA / RU
Підтримати ZN.ua

Іран відмовляється визнати свою повну відповідальність за збиття літака МАУ – заява Міжнародної групи

Іран продовжує ігнорувати претензії 

Міжнародна група з координації допомоги жертвам рейсу PS752 (літак авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України», що був збитий іранськими військовими над Тегераном у січні 2020 року) заявила, що Іран продовжує ігнорувати претензії та визнавати свою провину. Ця заява була зроблена після зустрічі представників Групи із представниками Ірану.  

«Цього тижня представники чотирьох країн-членів Координаційної групи зустрілися з посадовими особами Ірану, щоб обговорити відповідальність Ісламської Республіки Іран як держави за збиття рейсу PS752», – йдеться у спільній заяві Міжнародної групи, до якої входять Канада, Швеція, Україна та Велика Британія, оприлюдненій українським МЗС. 

Читайте також: У МЗС України розповіли деталі позову, поданого проти Ірану за збиття літака МАУ

За даними представників Групи, вони обговорювали відповідальність Ірану за порушення ним міжнародного права та необхідність повного відшкодування шкоди, спричиненої збиттям Іраном рейсу PS752. 

«Координаційна група висловлює жаль з приводу того, що Іран досі не бажає підтримувати нашу позицію по суті та продовжує ігнорувати наші претензії. Виходячи з обговорень, які відбулися цього тижня, Група вважає, що наша позиція та позиція Ірану занадто далекі одне від одного, щоб узгодити їх шляхом проведення переговорів», – йдеться у заяві.

«Поки Іран відмовляється визнати свою повну міжнародно-правову відповідальність, Координаційна група продовжуватиме вживати заходів для врегулювання цього спору відповідно до норм міжнародного права, включно в рамках провадження у Міжнародному Суді ООН. Сім’ї жертв рейсу PS752 заслуговують на прозорість, справедливість і відповідальність за трагічну втрату своїх близьких і за страждання, які вони продовжують терпіти», – зазначено у спільній заяві. 

Читайте також: Мамедов у річницю збиття літака МАУ в Тегерані: «Усі спроби домовитися з Іраном про сприяння розслідуванню зайшли в глухий кут»

Нагадаємо, що Україна з партнерами подала позов до Міжнародного суду ООН проти Ірану щодо збиття літака МАУ. Після цього іранське міністерство закордонних справ звинуватило Україну, Канаду, Швецію та Велику Британію в нібито переслідуванні «політичних цілей та інтересів». 

Раніше, у вересні 2022 року сім’ї жертв збитого літака рейсу PS752 подали заяву до Міжнародного кримінального суду з проханням розпочати розслідування збиття як потенційного військового злочину та злочину проти людства.

У квітні 2023 року Іран заявив, що суд виніс обвинувальні вироки 10 іранським військовослужбовцям, нібито причетним до збиття пасажирського літака, в якому перебували 176 людей. Одного з командирів було засуджено до 13 років позбавлення волі, а дев'ять інших отримали строки від одного до трьох років позбавлення волі.