Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі повідомив, що керівництво Ірану обіцяє знову пускати інспектором МАГАТЕ на атомні об'єкти.
«Інтенсивні консультації принесли хороші результати. У нас є тимчасова домовленість. МАГАТЕ продовжить необхідні операції з моніторингу та верифікації в Ірані», - написав Гроссі в Twitter 21 лютого за підсумками переговорів у Тегерані.
У той же час, у спільній заяві Ірану і МАГАТЕ йдеться про те, що моніоторінг продовжено не більше ніж на три місяці.
Глава МАГАТЕ відправився до Тегерану після того, як там висунули черговий ультімутум.
Постійний представник Ірану при міжнародних організаціях у Відні Казем Гаріб-Абаді повідомив МАГАТЕ про намір Тегерана припинити з 23 лютого виконання додаткового протоколу до угоди про гарантії з Агентством. Це призведе до різкого обмеження рівня доступу інспекторів до іранських ядерних об'єктів.
Раніше в Тегерані обіцяли призупинити виконання додаткового протоколу з 21 лютого, якщо США і ЄС не знімуть санкції з Ірану.
На початку лютого президент США Джо Байден заявив, що не має наміру знімати санкції з Ірану, поки Тегеран не припинить роботи зі збагачення урану. Верховний правитель Ірану ятолла Алі Хаменеї демонстративно відмовився виконувати цю умову і висунув свою: спочатку зняття санкцій, а потім в Тегерані «подумають», чи виконувати свої зобов'язання в рамках угоди з атому.
Кром того, МАГАТЕ підтвердило, що Іран зробив кроки зі збагаченню урану і виробництва металевого урану.
У січні минулого року влада Ірану оголосила про п'ятий, остаточний крок відходу від ядерної угоди. СВПД був підписаний Іраном і шістьма іншими учасниками угоди в 2015 році, однак в 2018 році президент США Дональд Трамп оголосив про вихід з угоди та відновлення жорстких економічних санкцій проти Ірану. У зв'язку з цим Тегеран почав поетапне скорочення своїх зобов'язань за СВПД.
Лідери держав Європейського Союзу висловилися за збереження ядерної угоди з Іраном. Президент Ірану Хасанн Рухані висунув вимогу скасування американських санкцій для цього.
Детальніше про те, чому Іран підвищує ядерні ставки, читайте в статті Олексія Їжака "Уран і санкції".