Іран почав збагачувати уран до 60% на своєму ядерному об'єкті в Фордо, заявили іранські державні ЗМІ. Цей крок може викликати занепокоєння в країнах Заходу, які закликають Тегеран згорнути свої ядерні проекти та відновити угоду 2015 року. Про це повідомляє Reuters.
Іран вже збагачує уран до 60% на інших об'єктах, що значно нижче приблизно 90%, необхідних для виробництва зброї, але вище 20%, які він виробляв до ядерної угоди 2015 року про обмеження збагачення на рівні 3,67%.
«У листі до Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Іран поінформував агентство про те, що розпочав збагачення урану до 60% на об'єкті Фордо з використанням сучасних центрифуг IR-6», - повідомило інформаційне агентство ISNA.
Рада керуючих МАГАТЕ, що складається з 35 країн, прийняла резолюцію, яка зобов'язує Іран терміново співпрацювати з агентством у розслідуванні слідів урану, виявлених на трьох незаявлених об'єктах, повідомили дипломати.
Інформаційне агентство Fars повідомило, що Тегеран також розпочав процес «заміни центрифуг першого покоління (IR-1) на вдосконалені центрифуги IR-6» на об'єкті в Фордо.
Ядерний пакт 2015 року дозволяє Ірану використовувати тільки центрифуги першого покоління IR-1, але, оскільки угода втратила чинність після того, як колишній президент США Дональд Трамп відмовився від неї у 2018 році, Тегеран встановив низку більш ефективних передових центрифуг, таких як IR-2m, IR-4 і IR-6.
У червні Reuters повідомляло, що Тегеран ще більше нарощує збагачення урану, готуючись до використання на об'єкті Фордо центрифуг IR-6, які можуть легко перемикатися між рівнями збагачення.
Іранська телевізійна мережа SNN повідомила, що Тегеран розпочав встановлення нових каскадів сучасних центрифуг на ядерних об'єктах в Натанзі і Фордо, додавши, що це є «сильною відповіддю» на останню резолюцію МАГАТЕ.
«Іран розпочав процес закачування газу в два каскади передових центрифуг IR-2m і IR-4 на підземному майданчику в Натанзі», - заявило SNN.
Резолюція МАГАТЕ уже вдруге спрямована проти Ірану через розслідування, яке стало перешкодою для переговорів про відновлення ядерної угоди 2015 року, оскільки Іран вимагав припинити розслідування.
Міністерство закордонних справ Ірану відкинуло резолюцію як «політично мотивовану».
Непрямі переговори між Тегераном і адміністрацією президента США Джо Байдена про відновлення угоди 2015 року зайшли в глухий кут з вересня, при цьому обидві сторони вимагають більшої гнучкості.
Придушення Іраном антиурядових протестів і продаж безпілотників Росії відвернули увагу Сполучених Штатів від відновлення ядерної угоди, заявив спеціальний представник США з питань Ірану Роберт Меллі.
Представники розвідки Сполучених Штатів Америки вважають, що Іран намагається отримати допомогу РФ для зміцнення своєї ядерної програми. Зокрема американські розвідники мають інформацію про те, що Іран міг просити Росію про допомогу щодо придбання додаткових ядерних матеріалів і виробництва ядерного палива. Це сприяло б роботі іранських ядерних реакторів і потенційно ще більше скоротило б так званий "час прориву" Тегерану для створення ядерної зброї.