UA / RU
Підтримати ZN.ua

Іран перегляне закон про хіджаб на тлі протестів — The Guardian

Генеральний прокурор Ірану заявив, що парламент і судова влада розглядають це питання.

Влада Ірану на тлі намагань придушити протести заявила, що перегляне закон, який вимагає від жінок носити хіджаб. Закон діяв десятиліттями, повідомляє The Guardian.

«І парламент, і судова влада працюють [над цим питанням]», - сказав генеральний прокурор Ірану Мохаммад Джафар Монтазері.

Однак він не уточнив, що саме можуть змінити в законі. За його словами, група з перегляду закону зустрілася з парламентською комісією з питань культури і результати можуть з’явитися «через тиждень або два».

Президент Ірану Ібрагім Райсі сказав, що «республіканські та ісламські основи Ірану закріплені в конституції».

«Але є методи реалізації конституції, які можуть бути гнучкими», - додав він.

Хіджаб став обов'язковим для всіх жінок в Ірані у квітні 1983 року, через чотири роки після Ісламської революції. Це залишається дуже чутливим питанням в країні, де консерватори наполягають на його обов'язковості, в той час, як реформісти хочуть залишити це питання за індивідуальним вибором.

У липні цього року ультраконсерватор Райсі закликав мобілізувати «всі державні інститути для забезпечення виконання закону про хіджаб». У вересні головна реформістська партія Ірану закликала скасувати цей закон.

Союз ісламської народної партії Ірану, сформований родичами колишнього президента-реформатора Мохаммада Хатамі, вимагав від влади «підготувати правові елементи, що прокладають шлях до скасування закону про хіджаб».

Опозиційна група також закликала владу «офіційно оголосити про припинення діяльності поліції моралі і дозволити мирні демонстрації».

Іранська влада, своєю чергою, звинувачує США та їхніх союзників, включаючи Велику Британію, Ізраїль, а також курдські групи, що базуються за межами країни, у розпалюванні вуличних протестів, які режим називає «заворушеннями».

Читайте також: Іран просить у Росії спецобладнання для придушення протестів – Iran International

Раніше повідомлялося, що іранська прокуратура оголосила про припинення діяльності «поліції моралі».

Протести в Ірані розпочалися 16 вересня після смерті Махси Аміні, 22-річної іранської дівчини курдського походження, заарештованої поліцією моралі за нібито нехтування законами шаріату. Протягом наступних тижнів демонстранти спалювали свої головні убори і вигукували антиурядові гасла. Після смерті Аміні все більше жінок не носять хіджаб, особливо на півночі Тегерана. 

Рада держбезпеки Ірану заявляє про 200 загиблих під час заворушень, у тому числі співробітників сил безпеки. Це значно менше, ніж оприлюднено ООН та правозахисними групами, які кажуть, що жертвами стали до 470 загиблих, зокрема до 70 дітей. Правозахисники також повідомили про 18 тисяч протестувальників, які були заарештовані.