UA / RU
Підтримати ZN.ua

Іран і "шістка" домовилися вивезти уран до Росії - ЗМІ

Російські і західні агентства повідомляють про просування у переговорах.

На 3 досягнута домовленість вивезти значну частину урану, що використовується в ядерній програмі Ірану, на територію Росії, повідомляє ТАСС в п'ятницю.

"Так, така домовленість досягнута, вона повинна стати частиною угоди", - цитує російське агентство джерело в Іранської делегації.

Також зазначається, що проект майбутньої угоди передбачає, що запаси збагаченого урану на території Ісламської Республіки повинні бути серйозно обмежені.

Західне агентство Reuters, в свою чергу, також повідомляє про просування у переговорах. З посиланням на західного дипломата, повідомляється, що "переговори наближаються до завершення". Російський дипломат Сергій Рябков зазначив, нібито майбутній документ узгоджений "більш ніж на 90%". Глава МЗС Ірану був стриманіший у висловлюваннях щодо проекту угоди - Джавад Заріф заявив, що "досягнуто великого прогресу", однак залишаються питання для погодження.

Також повідомляється, що Іран може поступитися і допустити міжнародних інспекторів (в першу чергу - Міжнародної організації з ядерної енергетики - МАГАТЕ) до перевірки ядерних та військових об'єктів.

Великим питанням, зазначає Reuters з посиланням на дипломатів, є визначення статусу іранських ядерних досліджень у минулому. Як відомо, Іран заперечує, що його ядерна програма мала військовий характер. Зазначається, що хоча від Ірану не вимагають публічних визнань в частині реальних намірів країни, від Тегерана МАГАТЕ хоче отримати більше інформації про розвиток ядерної програми з початку 2000-х років.

Читайте також: ЄБРР погіршив прогноз падіння української економіки у 2015 році до 7,5%

Основні розбіжності сторін в рамках можливої угоди залишаються через блокування з боку Ірану допуску іноземних місій для інспекції військових ядерних об'єктів. Так, минулого тижня парламентІрану схвалив закон про заборону доступу інспекції на військові об'єкти.

Також повідомлялося, що верховний лідер Ірану нівелює попередні досягнення в ядерних переговорах.

У своєму виступі в прямому ефірі державного телебачення верховний лідер Ірану аятолла Алі Хаменеї зажадав, щоб санкції з Тегерана бути зняті, перш ніж країна покаже частину своєї ядерної інфраструктури і, перш ніж міжнародні інспектори перевірять виконання нею зобов'язань.

Алі Хаменеї раніше виключив можливість проведення міжнародної інспекції військових об'єктів Ірану, і виступив проти надання доступу до ядерних вчених.

Також повідомлялося, що сторони не встигли укласти ядерну угоду до 30 червня, як це планувалося ще з 2014 року.

Іран був викритий у розробці ядерної програми ще в 2002 році. Як відомо, договір про нерозповсюдження ядерної зброї від 1968 року забороняє розповсюдження ядерних технологій країнам, крім тих, хто передбачений договором. Іран підписав і ратифікував договір, при тому що ряд інших країн, які з плином років заволоділи ядерними технологіями, не є сторонами договору. Ядерними державами "легітимно" визнані лише п'ять - США, Франція, Великобританія, Росія і Китай. Однак ядерну зброю з часом дістали Індія, Пакистан, Північна Корея та Ізраїль.

За підозри у розробці ядерних технологій на Іран були накладені санкції ООН, США і Євросоюзу. Активна фаза переговорів щодо ядерної програми велася у форматі "шістки" (США, Великобританія, Франція, Німеччина, Росія, Китай) плюс Іран велася з 2013 року.