Ірак хоче швидкого і впорядкованого виведення сил місії міжнародної коаліції на чолі з США зі своєї території, але кінцевого терміну не встановлено, заявив прем'єр-міністр країни Мохаммед Шіа ас-Судані, назвавши присутність місії дестабілізаційною на тлі регіональних наслідків війни у Секторі Гази. Про це повідомляє Reuters.
Давні заклики переважно шиїтських мусульманських угруповань, багато з яких близькі до Ірану, про виведення сил коаліції США посилилися після серії американських ударів по пов'язаних із Тегераном бойових угрупованнях.
США завдавали ударів у відповідь на атаки ракетами та безпілотниками проти американських військових після того, як Ізраїль розпочав бойові дії проти ХАМАС.
"Існує необхідність реорганізувати ці відносини таким чином, щоб вони не були метою або виправданням для будь-якої сторони, внутрішньої чи зовнішньої, для підриву стабільності в Іраку і регіоні", - сказав Судані.
Надаючи перші деталі своїх роздумів про майбутнє місії після оголошення 5 січня про те, що Ірак почне процес її закриття, Судані сказав, що процес потрібно організовувати в межах “розуміння і діалогу".
За його словами, тільки припинення війни у Секторі Гази зупинить ризик регіональної ескалації.
Ірак, другий за величиною виробник нафти в ОПЕК, був серед найзапекліших критиків ізраїльської кампанії у Секторі Газі. Але уряд країни також неодноразово заявляв, що напади озброєних груп на іноземні війська і дипломатичні місії були незаконними і суперечили з інтересами Іраку.
Водночас, Багдад засудив удари США по позиціях підтримуваних Іраном бойовиків, а також нещодавній удар по високопоставленому командиру ополченців.
Судані має обмежений контроль над деякими проіранськими угрупованнями, чия підтримка була необхідна йому для отримання влади рік тому, і які зараз формують потужний блок у його керівній коаліції.
Очолювані США війська увійшли до Іраку і скинули колишнього лідера Саддама Хусейна у 2003 році. Штати вивели війська у 2011 році, але потім повернулися у 2014 році, щоб боротися з Ісламською державою у складі міжнародної коаліції. Наразі в Іраку перебуває близько 2 500 американських військовослужбовців.
Оскільки Ісламська держава зазнала поразки у 2017 році і відтоді перебуває у стані занепаду, Судані заявив, що сенс існування коаліції вже давно вичерпався.
Він додав, що Ірак тепер може захистити себе від тероризму і повинен сам гарантувати повний суверенітет над власною територією — таким чином, не даючи нікому приводу втягнути країну в регіональний конфлікт.
За його словами, Багдад відкритий до встановлення двосторонніх відносин і співпраці у сфері безпеки з країнами місії, включаючи США. Це може включати навчання і консультування сил безпеки Іраку, а також закупівлю озброєнь.
Заклики до закриття місії лунають роками, і наразі мало що змінилося. У 2020 році парламент Іраку голосував за її вихід через кілька днів після того, як США вбили іранського генерала Касема Сулеймані. Війна в Газі знову поставила це питання в центр уваги: багато іракських угруповань, близьких до Тегерана, закликали до остаточного виведення всіх іноземних сил, чого давно вимагають Іран та його регіональні союзники.
Виведення американських військ, ймовірно, посилить занепокоєння у Вашингтоні щодо впливу Ірану на владу Іраку. Нещодавно Пентагон заявляв, що США не планують виводити війська, які перебувають в Іраку на запрошення уряду Багдада.