Інформатор організації WikiLeaks Бредлі Меннінг вибачився за свої дії, визнавши, що завдав шкоди національній безпеці США, і попросив суд проявити поблажливість.
"Прошу вибачення за те, що заподіяв шкоди іншим людям. Прошу вибачення за те, що заподіяв шкоди Сполученим Штатам", - заявив він, виступаючи на судовому процесі, який у середу, 14 серпня, продовжився на військовій базі Форт-Мід у штаті Меріленд.
"Я приношу вибачення за те, що мої дії призвели до несподіваних результатів. За останні три роки я багато чого зрозумів", - сказав колишній військовослужбовець, заарештований 29 травня 2010 року на американській військовій базі у Кувейті.
Меннінг додав, що тоді не очікував, що передання WikiLeaks секретних документів і їхня публікація в різних ЗМІ завдасть настільки відчутного удару по безпеці країни.
У своїй короткій заяві він також визнав, що йому слід було шукати законні шляхи, щоб привернути увагу громадськості до дій американських військ в Іраку.
Меннінг попросив суд дати йому шанс залишитися корисним членом суспільства і повідомив, що як і раніше мріє отримати вищу освіту, шлях до якої йому відкривала служба в збройних силах.
Примирливий тон і вибачення його останнього слова перед винесенням вироку помітно відрізнялися від різкої заяви, з якою він виступив на початку судового процесу у лютому. Тоді Меннінг говорив про жорстокість і "кровожерливість" американських військ, які воювали в Іраку і Афганістані.
За підсумками нинішніх слухань військовий суддя полковник Деніз Лінд визначить термін покарання для 25-річного колишнього військовослужбовця, раніше визнаного винним у скоєнні низки тяжких злочинів, у тому числі шпигунстві і крадіжці держвласності.
За сукупністю епізодів йому загрожує тюремне ув'язнення на термін до 90 років, а це значить, що він може залишитися за ґратами до кінця життя.
Адвокати намагаються домогтися пом'якшення покарання, стверджуючи, що він мав серйозні психологічні проблеми, які посилилися у важких умовах війни в Іраку.
У середу на процесі продовжили свої виступи свідки, запрошені стороною захисту, в тому числі армійський психолог, капітан Майкл Ворслі, до якого Меннінг звертався за консультацією, коли служив аналітиком військової розвідки.
За словами фахівця, молодий солдат "перебував у стані надзвичайно сильного психологічного стресу" через свою нетрадиційну сексуальну орієнтацію і не повинен був займатися роботою з секретними документами.
Проте Меннінга тримали у підрозділі розвідки, оскільки там була нестача особового складу. До такого ж висновку прийшов і інший військовий психолог, капітан ВМС США Девід Молтон, що розмовляв з Меннінгом більше 20 годин після його арешту. Крім того, він повідомив, що, на його думку, дії військовослужбовця були продиктовані прагненням відновити справедливість і "виправити помилки", які допускали війська США в Іраку.
Сам Меннінг після арешту також стверджував, що хотів привернути увагу громадськості до нечесної зовнішньої політики Сполучених Штатів і неправомірних дій американських військ, з провини яких гинули мирні іракські жителі.
Меннінг, який перебував у середу в залі суду, слухав всі ці свідчення в основному спокійно. За свідченням очевидців, видно було, що емоційне напруження у нього викликають лише міркування про його сексуальну орієнтацію. На слуханнях були присутні також його сестра і тітка.
Висвітлювати процес у Форт-Мід з'їхалися близько 50 журналістів з різних країн. Для тих, кому не вистачило місця в залі, була організована телетрансляція по службовому каналу у сусіднє приміщення і спеціальний трейлер на вулиці.
Там же зібралися кілька десятків прихильників Меннінга, багато з яких були одягнені в чорні футболки з написом "правда".
Слухання, за підсумками яких судді Лінд належить винести свій вердикт, повинні завершитися до кінця наступного тижня.
Бредлі Меннінг, який мав звання рядового першого класу сухопутних військ і служив аналітиком військової розвідки, передав WikiLeaks понад 700 тисяч військових і дипломатичних документів, а також відеофайли, що стосуються військової операції США в Іраку в 2009-2010 роках. Це стало найбільшим витоком секретної інформації в історії Сполучених Штатів. !zn
Читайте також:
Засновник Wikileaks назвав вирок своєму інформатору Меннінгу "небезпечним прецедентом"
Автор витоку знаменитих "Документів Пентагону" закликав Сноудена не здаватися США
Спецслужби США назвали електронне стеження "благом для пересічних американців"