Індія в останні місяці заборонила своїм виробникам військових дронів використовувати компоненти, виготовлені в Китаї, через занепокоєння щодо вразливостей у сфері безпеки, згідно із заявами чотирьох представників оборонної та промислової галузей країни та документами, з якими ознайомилося Reuters.
Рішення було прийняте на тлі напруженості у відносинах між ядерними сусідами і в той час, як Нью-Делі проводить військову модернізацію, що передбачає ширше використання безпілотних квадрокоптерів, систем підвищеної дальності польоту та інших автономних платформ.
Але оскільки Індія прагне задовольнити військові потреби, представники оборонної і промислової галузей заявили, що лідери з питань безпеки країни стурбовані тим, що збір розвідданих може бути скомпрометований китайськими деталями в комунікаційних функціях безпілотників, камерах, радіопередачах і операційному програмному забезпеченні.
Троє з цих людей і деякі з шести інших представників уряду і промисловості, опитаних Reuters, говорили на умовах анонімності.
Підхід Індії, про який Reuters повідомляє вперше, доповнює поетапні обмеження на імпорт розвідувальних дронів з 2020 року і реалізується через військові тендери, свідчать документи.
На двох зустрічах у лютому і березні, присвячених обговоренню тендерів на закупівлю безпілотників, індійські військові заявили потенційним учасникам торгів, що обладнання або комплектуючі з "країн, які мають спільні сухопутні кордони з Індією, будуть неприйнятними з міркувань безпеки", йдеться в протоколах.
У протоколі не вказані імена військових чиновників.
В одному з тендерних документів зазначається, що такі системи мають "лазівки в безпеці", які ставлять під загрозу критично важливі військові дані, і міститься заклик до постачальників розкривати походження компонентів.
Високопоставлений представник оборонного відомства заявив Reuters, що посилання на сусідні країни було евфемізмом для Китаю, додавши, що індійська промисловість стала залежною від другої за величиною економіки світу, попри занепокоєння з приводу кібератак. Пекін заперечує свою причетність до кібератак.
У 2019 році Конгрес США заборонив Пентагону купувати або використовувати безпілотники і компоненти, вироблені в Китаї.
Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді прагне розвивати потенціал безпілотників у країні, щоб запобігти загрозам, в тому числі з боку Китаю. Останніми роками фіксувалися сутички військових Індії та Китаю вздовж спірного кордону.
Індія виділила 1,6 трильйона рупій (19,77 мільярда доларів) на військову модернізацію в 2023-24 роках, з яких 75% зарезервовано для вітчизняної промисловості.
Але заборона на китайські деталі підвищила вартість виробництва військових дронів на місцевому рівні, змусивши виробників шукати компоненти деінде, кажуть урядові і галузеві експерти.
Самір Джоші з компанії NewSpace Research and Technologies - постачальника малих дронів для індійських військових, каже, що 70% товарів у ланцюжку поставок були виготовлені в Китаї.
"Тож якщо я поговорю, скажімо, з поляком, він все одно отримає свої компоненти, які надходять через Китай", - заявив він.
Перехід на некитайські деталі різко підвищив витрати, сказав Джоші, додавши, що деякі виробники все ще імпортують матеріали з Китаю, але "маркують їх білою етикеткою, і таким чином утримують витрати в цих межах".
Індія покладається на іноземних виробників як частин, так і цілих систем, оскільки їй бракує ноу-хау для виробництва певних типів дронів.
Фінансована урядом програма з виробництва власної безпілотної системи середньої висоти і великої витривалості затримується щонайменше на півдесятиліття, сказав Ю. Діліп з державного підприємства Aeronautical Development Establishment (ADE).
Щоб заповнити деякі прогалини, Індія оголосила в червні, що купить у США 31 безпілотник MQ-9 на суму понад три мільярди доларів.
Міністр фінансів Індії Нірмала Сітхараман пообіцяла в лютому, що чверть цьогорічного бюджету у 232,6 мільярда рупій ($2,83 мільярда) на оборонні дослідження і розробки буде спрямована на приватну промисловість.
Проте, за словами Наранга, великі індійські приватні компанії мало інвестують у дослідження і розробки. Високопоставлений представник оборонного відомства сказав, що Індії доведеться піти на вищі витрати, щоб стимулювати внутрішнє виробництво.
Раніше повідомлялося, що Індія "відкрита" для інвестицій із Китаю, попри переслідування китайських компаній з боку Нью-Делі та нещодавні повідомлення про те, що деякі інвестиційні пропозиції зайшли у глухий кут.
Заява міністра з питань електроніки та інформаційних технологій Індії Раджива Чандрасекара пролунала в той час, коли країна прагне отримати вигоду з глобальних ланцюгів поставок, відходячи від Китаю і залучаючи постачальників для таких транснаціональних компаній, як Apple.