UA / RU
Підтримати ZN.ua

Імпічмент Трампа: що це таке?

45-го президента США підозрюють у тому, що він чинив тиск на Зеленського, домагаючись відкриття розслідування проти сім'ї Джо Байдена і таким чином намагаючись осквернити свого головного конкурента на виборах-2020 року.

Палата представників США у вівторок, 24 вересня, оголосила про офіційний запуск процесу імпічменту президента Дональда Трампа з-за його спроб змусити влади України розслідувати діяльність його потенційного суперника на виборах 2020 року члена Демократичної партії, Джо Байдена. На думку багатьох конгресменів, своїми діями Трамп підриває національну безпеку Штатів і діяльність розвідки країни, тому його потрібно відсторонити від посади як можна швидше.

З-за чого все почалося

20 вересня стало відомо, що один з інформаторів американської розвідки подав скаргу на Трампа через вчинення їм тиску на президента іншої країни. Мова йшла про Україну, так як за дві з половиною тижні до подачі скарги Трамп розмовляв з президентом України Володимиром Зеленським. Тривогу інформатора викликало якесь серйозне "обіцянка", дане Трампом.

Потім стало відомо, що приблизно за тиждень до розмови з Зеленським Трамп особисто дав вказівку призупинити військову допомогу Україні, выделявшуюся в рамках двох програм на суму 250 млн доларів по лінії Пентагону і 140 млн доларів по лінії Держдепартаменту. Трамп визнав, що призупинив допомогу Києву і вже до середини вересня заморожені гроші все ж таки були виплачені Україні під тиском її союзників з обох партій в Конгресі.

Що сказала Ненсі Пелосі?

Спікер Палати представників США і демократка Ненсі Пелосі заявила про початок формальної процедури, покликаної визначити, чи є підстави для імпічменту президента Дональда Трампа.

"Дії, які сьогодні здійснює президент, серйозно порушили Конституцію", - звинуватила Пелосі Трампа у короткій промові. Вона додала, що Трамп "повинен бути притягнутий до відповідальності - ніхто не може бути вище закону".

За її словами, принаймні 166 членів Демпартії США в Палаті представників підтримують ідею імпічменту президента. При цьому вона не уточнила колегам, як саме буде проведено розслідування імпічменту або як будуть розділені завдання для кожного з комітетів.

Що таке імпічмент?

В конституціях деяких держав – процедура притягнення до суду парламенту вищих посадових осіб держави. Різні країни окремо визначають процедуру імпічменту відповідного власним законодавством.

В Конституції США передбачено відсторонення посадової особи допомогою висування обвинувачення в Палаті представників, а потім обвинувального вироку Сенатом. Тобто, президент країни не може виконувати свої обов'язки і повинен бути відсторонений від посади.

Процедура імпічменту може початися не тільки стосовно президента чи високопоставлених осіб, а також застосовується до чиновників нижчого рівня і суддям. Додатково до звільнення від посади Сенатом може бути призначено покарання, що зачіпає заборона на заняття посад на федеральній службі.

Що потрібно для усунення Трампа від президентства?

Запустити процедуру імпічменту може тільки Палата представників. Тепер кожен з шести комітетів держрегулятора продовжить розслідування, розглядаючи різні елементи президентства Дональда Трампа, його минуле і бізнес. Ці ж комітети кілька місяців тому вже намагалися розібратися, чи дійсно Трамп намагався змусити уряд України провести два політично мотивованих розслідування під виглядом антикорупційної діяльності.

Після того, як розслідування представить свої висновки, питання про імпічмент винесуть на голосування - його має підтримати більшість Палати представників. Потім справа надавати Сенату, де 2/3 держслужбовців повинні винести обвинувальний вирок. Лише після цього президенту США доведеться достроково завершити свої повноваження.

А до Трампа таке було?

Згідно з американської історії, перший випадок імпічменту в американській історії стався ще в 1797 році, коли в змові з британцями був звинувачений сенатор з Теннессі, Вільям Блаунт.

Президент Трамп може стати четвертим президентом в історії США, яким загрожує імпічмент.

За всю історію США три президента були представлені до імпічменту Палатою представників, але виправдані потім Сенатом, де обвинувачення не набрало необхідних 2/3 голосів: Ендрю Джонсон у 1868 році(справа про незаконну відставку військового міністра), Білл Клінтон у 1998 -1999 (історія з Монікою Левінські) і президент Річард Ніксон в 1974 році.

Як отреагигировал Трамп?

Трамп назвав ініціативу імпічменту "полюванням на відьом" і подякував демократів за зіпсований день.

До того ж, він все одно готуватися до виборів 2020 року. Чинний президент США вважає, що при спробі переобиратися на наступний термін, процедура імпічменту піде йому тільки на користь.

Проте ЗМІ вже передрікають, що репутація і рейтинг Трампа, можуть постраждати занадто серйозно.

Варто відзначити, що офіційної зустрічі в Білому домі ще не було.

А що значить для України?

Країна зараз буде перебувати в центрі уваги, і будь-який крок буде відтепер інтерпретується крізь призму боротьби демократів і республіканців. По-перше, для України відкриває абсолютно нова можливість переглянути свої відносини з США. По-друге, головне, щоб всі ці звинувачення не підтвердили зв'язку Дональда Трампа і його команди з Росією.

В свою очередь, Владимир Зеленский в комментарии телеканалу "Россия 24" сказал о том, что президент США Дональд Трамп не давил на него во время телефонного разговора в июле, потому что на него может давить только один человек в мире.

"На мене ніхто не може тиснути, тому що я президент незалежної країни. На мене тиснути може, до речі, тільки один чоловік. На мене тиснути може тільки мій син, якому 6 років", - сказав Зеленський.