Іран скористався мріями Володимира Путіна про вплив у світовій дипломатії, щоб втягнути Росію у війну в Сирії. Таким чином, це перша військова операції за участі російської армії, яка не спланована у Москві.
Про це в інтерв'ю "Голосу Америки" сказав старший науковий співробітник Інституту Катона Андрій Ілларіонов. За його словами, Путін докладає зусиль, щоб змусити США і президента Барака Обаму говорити з ним на рівних. Однак Білий дім відкидає це. З Вашингтона не дарма лунають заяви про те, що ВВП Росії в 15 разів менше, ніж американське. Сам Обама якось заявив, що Росія – це "регіональна держава".
"Це ображає Путіна більше, ніж будь-які втрати, які він несе в Донбасі, в Сирії або деінде. І тут іранці приносять йому ідею, за допомогою якої він, уже зневірений переконати Обаму, раптом отримує якусь схему, яка, як він думає, допоможе йому опинитися в стані, коли з ним американці почнуть рахуватися. Хитрі іранці скористалися його ідеями", - вважає Ілларіонов.
Таким чином, за словами експерта, Росія вперше з часів вторгнення СРСР в Афганістан вивела свої війська за межі пострадянського простору. І вперше після Карибської кризи російські солдати діють так близько до американських. І це дуже небезпечно, оскільки так Росія може порушити той баланс, який виник після Берлінської кризи в 1961-му і Карибської кризи в 1962-му роках. Тоді в обох столицях вирішили, що їхні армії не повинні перетинатися, якими б не були їхні інтереси.
Крім того, за словами Ілларіонова, втрутившись у сирійську війну, яка має окрім всього ще й сильне релігійне підґрунтя, Росія фактично опинилася на боці терористів "Ісламської держави".
" Російські війська атакують переважно, якщо майже не виключно, підрозділи сирійської поміркованої ісламської опозиції. Відразу ж після того, як російські літаки завдали ударів по деяких їхніх базах, вони були атаковані ІДІЛ. ІДІЛ зайняв ці позиції, оскільки в загонів сирійської опозиції не було зброї, вона була знищена під час російських нальотів. Отже де-факто в ході цих операцій утворився новий фронт - нова шиїтська коаліція плюс де-факто ІДІЛ, щоб з цього приводу не говорили російські офіційні особи і російська пропаганда", - каже Ілларіонов.
На його думку, в Кремлі із запізненням, але зрозуміли складність ситуації і шукають шляхів виходу з війни. Саме тому Путін заявив, що подальша участь російської військової авіації у конфлікті буде "залежати від успіхів сирійської армії". Очевидно, що операція, спланована Іраном, просувається не так швидко і ефективно, як би хотілося Москві, Дамаску і Тегерану.
Тим часом, як пише Die Welt, пропаганда Росії в захваті від війни в Сирії. Однак, пропагандистська картинка щодо Сирії відрізняється від тієї, яку телеканали, підконтрольні Кремлю, показували з України. Якщо в репортажах з Донбасу показували зруйновані будинки і наляканих людей, то кадри з Сирії, навпаки, дуже узагальнені. Вони зняті з повітря, тож глядач бачить лише дим від вибуху, поки голос за кадром розказує йому про "хірургічну точність" авіаудару. Росіяни нічого не знають про те, як російські бомби падають на житлові квартали, знищують чиєсь житло і відбираючи чиєсь життя.
Тим часом, Британія звинуватила РФ у вбивстві сотень мирних жителів в Сирії. Про це заявив міністр оборони Великобританії Майкл Феллон. Він підкреслив, що дії РФ в Сирії за підтримки президента Башара Асада тільки сприяють продовженню конфлікту, а не його завершенню.
Повітряна військова кампанія Росії в Сирії почалася 30 вересня після відповідного запиту президента країни Башара Асада, якому з моменту початку війни в Сирії в 2011 році Росія надає підтримку, у той час як країни НАТО і ЄС звинувачують режим Асада у військових злочинах і вимагають його відставки.
Незважаючи на оголошену Росією мету військової кампанії - боротьба з бойовиками "Ісламської держави", західні держави, а також Турція та Саудівська Аравія заявляють, що цілі бомбардувань РФ в Сирії - в першу чергу, сирійські повстанці, опозиційні к Асаду, а не терористи "ІД".
Напередодні прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв заявив, що РФ в Сирії захищає національні інтереси. Раніше президент Росії Володимир Путін також заявляв, що у Росії є право на військову кампанію в Сирії, тому що до РФ за допомогою звернувся президент країни, і "законну владу необхідно стабілізувати".
Детальніше про цілі Путіна в Сирії читайте в статті Сирійський "бікфордів шнур" Путіна.