Генеральний секретар ООН Антоніо Гутерріш в п'ятницю закликав до відновлення переговорів щодо спірного Нагірно-Карабахського регіону в рамках довгострокового припинення бойових дій там.
Гутерріш «закликає Вірменію і Азербайджан відновити переговори під егідою співголів Мінської групи ОБСЄ для досягнення міцного мирного врегулювання», - йдеться в заяві прес-секретаря ООН з посиланням на Організацію з безпеки і співробітництва в Європі.
Росія, Сполучені Штати і Франція є співголовами Мінської групи, яка протягом десятиліть вела переговори між Вірменією і Азербайджаном в пошуках вирішення конфлікту, але так і не змогла досягти міцної угоди.
У заяві йшлося про те, що ООН готова реагувати на гуманітарні потреби у всьому регіоні, і міститься заклик «всім відповідним сторонам в повній мірі співпрацювати з структурами Організації Об'єднаних Націй для забезпечення їх безперешкодного доступу».
У Нагірному Карабаху, регіоні Азербайджану, населеному етнічними вірменами, який вийшов з-під контролю Баку в ході пострадянської війни 1990-х років, у вересні спалахнули нові бойові дії.
Угода про припинення вогню за посередництва Росії була укладена минулого місяця, але майбутній політичний статус Карабаху залишається невизначеним.
У спільній заяві США, Росії та Франції, зробленій в четвер, здійснена спроба підкреслити важливість переговорів, які вони очолюють, оскільки Туреччина шукала новий формат.
Азербайджан також закликав виключити Францію з процесу посередництва після того, як Сенат Франції проголосував за визнання незалежності Нагірного Карабаху, хоча уряд Франції виступає проти необов'язкової резолюції.
Туреччина є регіональним союзником Азербайджану і люто захищала своє право на повернення земель Нагірного Карабаху, які Баку втратив етнічним вірменським сепаратистам у війні 1988-94 років.
Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган оголосив у четвер, що відвідає Азербайджан 9 і 10 грудня після перемир'я.
Туреччина і Росія домовилися спостерігати за карабаським перемир'ям зі спільного миротворчого центру.
Детальніше про те, чи є переможці у війні за Нагірний Карабах і яка роль Туреччини на Південному Кавказі, читайте в статті Євгенії Габер "Кавказькі полонені".