UA / RU
Підтримати ZN.ua

Глава Міноборони США вперше з листопада 2022 року провів переговори з китайським колегою 

Країни намагаються підтримувати крихку стабільність у двосторонніх відносинах.

Міністр оборони США Ллойд Остін провів онлайн-переговори з главою Міноборони Китаю Дун Цзюнем у вівторок, 16 квітня, оскільки дві країни намагаються сприяти комунікації та запобігти переростанню геополітичного суперництва в конфлікт. Про це повідомляє Kyodo.

Читайте також: США попередили, що вважатимуть Китай відповідальним за успіхи РФ в Україні: Пекін відповів 

Це вперше з листопада 2022 року Остін провів переговори зі своїм китайським колегою. Глава оборонного відомства США і Дун Цзюнь, який вступив на посаду в грудні минулого року, обговорили ситуацію в Південно-Китайському морі й навколо Тайванської протоки, а також вторгнення Росії в Україну і програму розробки зброї Північної Кореї, згідно з заявою Пентагону. 

Відеоконференція відбулася після домовленості між президентом США Джо Байденом і китайським лідером Сі Цзіньпіном на саміті в середині листопада минулого року про відновлення прямих переговорів між військовими країн на декількох рівнях.

Раніше цього місяця на Гаваях американські й китайські військові вперше з 2021 року провели переговори про повітряну і морську оперативну безпеку.

Військові канали зв'язку високого рівня між США та Китаєм були закриті після того, як Пекін заблокував їх на знак протесту проти візиту на Тайвань у 2022 році тодішнього спікера Палати представників США Ненсі Пелосі.

Читайте також: Росія, Китай, Іран та КНДР зміцнюють свій союз — WP

Китай вважає Тайвань частиною своєї території і часто вдається до демонстрації сили, відправляючи військові кораблі та винищувачі до острова.

Відновлення переговорів на рівні глав Міноборони також ускладнювалося тим, що попередник Дуна Лі Шанфу перебував під санкціями США, які Китай назвав перешкодою для прямої комунікації між сторонами. Лі звільнили з посади у жовтні, можливо, через корупцію. Він пробув міністром оборони менше року.

Під час онлайн-зустрічі з Дуном у вівторок Остін підкреслив важливість поваги до свободи судноплавства, гарантованої міжнародним правом, особливо в Південно-Китайському морі.

Підтвердивши, що Вашингтон підтримує "політику одного Китаю", згідно з якою він визнає Пекін єдиним законним урядом Китаю, Остін, однак, наголосив, що мир і стабільність у Тайванській протоці важливі.

Дун підкреслив, що тайванське питання лежить в "основі ключових інтересів Китаю", пообіцявши, що китайські військові ніколи не залишать без контролю будь-яку сепаратистську діяльність, пов'язану з "незалежністю Тайваню", або зовнішню підтримку цієї діяльності, згідно з заявою Пекіна.

Щодо Південно-Китайського моря, Дун закликав Вашингтон поважати територіальний суверенітет, морські права та інтереси Пекіна в цьому регіоні, а також вжити конкретних заходів для збереження регіонального миру й стабільності відносин між двома країнами.

Читайте також: Китай ніколи не миритиметься з будь-якою "сепаратистською діяльністю" на Тайвані – Міноборони

У межах зусиль зі зниження напруженості Сполучені Штати й Китай також провели низку зустрічей у невійськових сферах після саміту Байдена з Сі. Зокрема, нещодавно до Китаю їздила міністр фінансів США Джанет Єллен. Також очікується, що найближчим часом Пекін відвідає державний секретар Ентоні Блінкен.

Дві країни намагаються підтримувати крихку стабільність у відносинах, підірваних такими проблемами, як інцидент з китайським шпигунським аеростатом, зростання напруженості в Тайванській протоці та дедалі агресивніша позиція Пекіна в Південно-Китайському морі.