UA / RU
Підтримати ZN.ua

Генсек ООН нагадав про другу частину пакетної зернової угоди – російське зерно

РФ експортує значно більші обсяги зерна, ніж Україна.

Друга частина пакетної зернової угоди включає безперешкодний доступ до світових ринків російських продуктів харчування та добрив, які не підпадають під санкції.

Читайте також: Зернова угода добре допомагає економіці агресора

Про це нагадав генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш, який зараз перебуває у Стамбулі, куди прибув корабель із українським зерном для Африканського Рогу.

"Інша частина цієї пакетної угоди - безперешкодний доступ до світових ринків російських продуктів харчування та добрив, які не підпадають під санкції", - сказав Гутерріш у Стамбулі, де він відвідав координаційний центр, який займається реалізацією домовленостей щодо експорту зерна.

Він уточнив, що ті країни, які ввели санкції проти Росії у зв'язку з її вторгненням в Україну, ясно дали зрозуміти, що обмежувальні заходи не поширюються на продукти харчування та добрива, але додав, що це спричинило стримуючий ефект на експорт.

"Існує певна кількість перешкод і труднощів, які необхідно подолати щодо судноплавства, страхування та фінансів", - заявив Гутерріш, виступаючи на прес-конференції разом з міністром оборони Туреччини Хулусі Акаром.

Він повідомив, що ООН працює з Вашингтоном та Європейським союзом над усуненням цих перешкод.

“Отримання більшої кількості продовольства та добрив з України та Росії має вирішальне значення для подальшого заспокоєння товарних ринків та зниження споживчих цін”, – наголосив генсек ООН.

Відповідно до укладеного минулого місяця угоди про відновлення експорту зерна з України, яке припинилося відразу після російського вторгнення, Київ уже експортував понад 650 тисяч тонн зерна. Це значно менше за очікувані обсяги.

Читайте також: В ООН готуються до «значного зростання» експорту українського зерна

Нагадаємо, що Російськими окупантами було заблоковано експорт понад 20 мільйонів тонн зерна врожаю минулого року, а зараз аграрії України мають серйозні проблеми із ємностями для зберігання цього врожаю.

Читайте також: Вивезти морем все українське зерно минулого врожаю неможливо – дослідження

До 24 лютого на Росію та Україну припадало близько третини світового експорту пшениці. Росія є також великим експортером добрив.

Дві угоди, укладені ООН та Туреччиною минулого місяця з метою розблокування поставок продовольства, залежать одна від одної: одна захищає судна, що експортують українське зерно через Чорне море, а інша гарантує Росії, що її продовольство та добрива не підпадуть під санкції, захищаючи один із стовпів її економіки