Генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг не дав прямої відповіді на питання чи готовий Альянс вислати російських дипломатів із солідарності з Чехією. Подібний прецедент вже був, коли узгоджені дії проти Росії були реалізовані після подій в Солсбері в 2018 році. Про це повідомляє " Європейська правда ".
Під час брифінгу для засобів масової інформації прозвучало відповідне питання. Журналіст отримав розмиту відповідь, що на минулому тижні представники Праги поінформували Альянс про результати розслідування вибухів у Врбетіце. І зазначив, що союзники НАТО випустили "потужну заяву" на підтримку Чехії, однак зауважив, що не може "спекулювати" відносно поставленого питання.
"Ми бачили, що союзники висловили свою підтримку і солідарність з Чехією різними шляхами, деякі також вислали російських чиновників. Я не буду спекулювати. Я тільки скажу, що союзники НАТО висловили міцну підтримку і дуже глибоке занепокоєння в зв'язку з поведінкою Росії", - зазначив генсек.
У суботу, 17 квітня, Чехія оголосила, що висилає 18 російських дипломатів, яких вона впізнала, як шпигунів у справі, пов'язаній з величезним вибухом на складі боєприпасів в 2014 році в місті Врбетіце. Метою диверсантів міг бути зрив постачання зброї Україні. Під час події загинули двоє людей.
У відповідь МЗС Росії оголосило "персонами нон грата" 20 співробітників посольства Чехії в країні.
22 квітня глава МЗС Чехії Якуб Кулганек повідомив, що Чехія вишле майже всіх російських дипломатів і співробітників спецслужб під дипприкриттям.
Сенат (верхня палата парламенту - ред.) Чехії в четвер, 22 квітня, визнав вибухи в Врбетіце в 2014 році актом державного тероризму проти країни-члена Європейського Союзу. Відповідальність за вибухи парламентарії поклали на Росію і її спецслужби.
Також 22 квітня Латвія, Литва і Естонія оголосили, що висилають російських дипломатів.
Днем раніше Прибалтики про рішення оголосити персонами нон грата трьох російських дипломатів заявила Словаччина.