UA / RU
Підтримати ZN.ua

Гроші просто так: що Фінляндія хоче довести експериментом з базовим доходом? - The Guardian

Гельсінкі вже рік видає обраним громадянам гроші просто так, намагаючись перевірити, як це змінить поведінку безробітних.

Через рік після запуску світ лишається у захваті від експерименту 3 з запуску базового доходу. Вона стала першою країною в Європі, де уряд дає громадянам гроші просто так.

В січні 2017 року північноєвропейська країна почала виплочувати по 560 євро двом тисячам випадкових людей віком від 25 до 58 років. Не має жодних зобв'язань для отримання цих грошей. Від людей не вимагається шукати чи погодитися на якусь роботу впродовж двох років, які буде тривати експеримент. А ті, хто все ж будуть працевлаштовані, все одно додатково будуть отримувати гроші від уряду у тому ж розмірі.

Про це пише The Guardian, додаючи, що ідею універсального базовго доходу (UBI) схвалювали астрофізик Стівен Хокінг, винахідник Ілон Маск, політик Берні Сандерс і засновник Facebook Марк Цукерберг. Запровадивши таку програму, Фінляндія привернула увагу преси усього світу. Один з учасників програми, який сподівався відкрити власний бізнес, опираючись на базовий дохід, скаржився, що, давши інтерв'ю 140 телеканалам з усього світу, у нього просто не лишилося часу на власну справу.

Але попри безпрецедентну увагу ЗМІ, експерти, які розробляли програму, стривожені тим, що її перекрутили.

"Вона не те, чим люди її називають", - сказав дексперт з соціальних і поведінкових наук Маркус Кенерва, який працює в уряді Фінляндії.

"Широкомасштабні випробування базового доходу будуть вимагати вивчення різних цільових груп, а не лише працевлаштованих. Потрібно буде перевірити різні базові рівні доходу, оцінити місцеві фактори. Насправді йдеться про те, щоб подивитися, як базовий безумовний дохід впливає на працевлаштування непрацевлаштованих людей", - поснив він.

Запровадження UBI зазвичай асоціюється з прогресивною політикою. Але фінську програму, яка обійшлася країні в 20 мільйонів євро, як не дивно, запустив правоцентристський і сфокусований на заходах економії уряд, який хоче менше витрачати на соціальні програми і зменшити фінський рівень безробіття, який зараз на рівні 8%. У Гельсінкі дуже чітка ціль: подивитися, як безумовний дохід заохотить людей піти на роботу.

У Фінляндії існує теза про те, що фіни не хочуть йти на роботу через страх, що вищі податки поставлять їх у гірші умови. Багатьох також стримує необхідність декларувати доходи після кожного невеликого чи короткотремінового контракту.

"Тож частково це повинно прибрати невдоволення", - пояснює керівник юридичного підрозділу служби соціального забезпечення Фінляндії (Kela) Мар'юкка Турунен. Її відомство керує експериментом.

Щоб захистити приватність і уникнути упередження Kela не контактує із жодним з 2 тисяч учасників експерименту. Значна частина їх дала інтерв'ю пресі (декілька учасників сказали, що переживають менше стресу завдяки програмі). Але жодних офіційних висновків досі немає.

За словами Маркуса Канерви, вони будуть опубліковані в 2019 році. На його думку, зібрані дані будуть "надійними і корисними в подальшому економічному моделюванні".

Уряд також зможе використати дані експертименту для того, щоб менше витрачати на бюрократію і спростити складну фінську систему соціального забезпечення, яка не може впоратися з викликами 21 століття на ринку праці, такими як фрілансери, страртами і частково зайняті працівники. У Фінляндії існує 40 різних типів доходу. За словами Турунен, навіть експерти часом плутаються в них.

"Дуже складно лишатися в системі доходів у Фінляндії, якщо ви самозайнята людина. Потрібно декларувати свої доходи знову і знову", - сказала вона.

Канерва наголошує, що через суть і цілі фінського експерименту його не пожна вважати випробуванням UBI.

"Люди думають, ми запровадили універсальний базовий дохід. Але це не так. Ми випробовуємо одну з моделей, яка передбачає один рівень доходу для однієї цільової групи", - пояснив експерт.

Як повідомлялося, у червні 2016 року 80% громадян Швейцарії на референдумі висловилися проти виплати безумовного базового доходу.

Подібні ініціативи проводяться в ряді західних країн: уряд Німеччини з 2014 року виплачує 26 громадянам по 1 тисячі євро в місяць. У 2018 році жителі каліфорнійського міста Стоктон почнуть отриувати по 500 доларів безумовного доходу на місяць.

Проведення аналогічних експериментів заплановано також в Індії та Нідерландах.

Докладніше читайте в матеріалі Роману Склярова "Тиха революція: відродження марксизму в ліберальній подобі" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".