UA / RU
Підтримати ZN.ua

Грецію можуть охопити протести і заворушення – Die Presse

Якщо греки проголосують "проти" пропозиції кредиторів, їх чекає тяжка економічна і політична криза.

На референдумі в Греції, який запланований на неділю 5 липня, буде вирішене майбутнє країни. Якщо греки проголосують "проти" умов кредиторів, які згодні виділити кошти для порятунку економіки в обмін на реформи, тоді країна почне рухатися у напрямку ситуації, коли в банків остаточно закінчиться готівка.

Про це австрійському виданню Die Presse сказав грецький політолог Статіс Калівас, який вважає, що в його країні може статися колапс банківської системи.

"Навіть якщо Європейський Центральний банк продовжить надавати грецьким банкам допомогу в тому ж обсязі, який був до цього часу, їх все одно чекає колапс. В результаті грекам доведеться жити на залишки готівки, імпорт товарів припиниться, в країні не буде вистачати навіть продуктів харчування. А потім почнуться протести і заворушення", - вважає політолог.

На думку Каліваса, в такій ситуації уряду Греції доведеться оплачувати рахунки борговими зобов'язаннями. Фактично це означатиме запровадження другої валюти. Однак вже 20 липня Греція може збанкрутувати остаточно, оскільки Афіни не зможуть виплатити борги ЄЦБ.

Якщо ж греки проголосуть "за", то ситуація теж не буде дуже хорошою. Ціпрас натякнув на можливість своєї відставки після референдуму. Але політолог переконаний, що прем'єр-міністр залишиться при владі. А от його партія може розколотися. Від "Сіріза" відділиться поміркований блок. Таким чином почнеться політична криза.

В цей же час, видання The Times писало, що греки шукають заміну Ціпрасу. Серед потенційних кандидатів – віце-прем'єр Яніс Драгасакіс, якого називають найбільшим реалістом в нинішньому уряді.

Референдум щодо прийняття умов кредиторів запланований на неділю, 5 липня. Згідно з даними опитування інституту ALCO, 44,8% громадян Греції планують проголосувати за реформи,запропоновані країні міжнародними кредиторами. Проти виступають 43,4%, а 11,8% ще не визначилися. Без проведення реформ і посилення заходів економії (скорочення соцвиплат і підвищення податків) Греція, за прогнозами, не зможе виплачувати зовнішні борги, буде змушена оголосити про банкрутство і вийти з Єврозони..

У той же час, в Раді Європи вже заявили, що референдум в Греції не відповідає міжнародним стандартам.

Згідно з даними опитування GPO майже половина греків хочуть проголосувати на референдумі за ухвалення угоди з кредиторами.

Цього тижня в МВФ заявили про невиплату Грецією 1,6 млрд боргу до 1 липня, у зв'язку з чим країна оголосила дефолт.