UA / RU
Підтримати ZN.ua

FT: Швейцарія погодилася продати Німеччині танки Leopard 2 за умови, що їх не отримає Україна

Втім, навіть так в швейцарських політичних колах все одно є ті, хто вважає, що такий експорт зброї порушує нейтралітет країни.

Швейцарія погодилася експортувати 25 списаних танків Leopard 2 назад до Німеччини після кількох місяців дипломатичних суперечок щодо того, чи не порушить цей крок нейтралітет країни.

Поставка швейцарських танків дозволить німецькій армії поповнити дефіцит у власних резервах, що виник після відправки важкої бронетехніки Україні.

«Швейцарський дозвіл на експорт обумовлений тим, що Берлін не відправлятиме ці машини Києву. Таке юридичне формулювання дозволило нарешті вийти з глухого кута, поява якого розлютила багатьох сусідів Швейцарії і спровокувала публічну словесну перепалку», - пише Financial Times.

«Німеччина надала запевнення, що продані танки залишаться в Німеччині або у партнерів по НАТО чи ЄС для того, щоб закрити власні прогалини», - заявили в Федеральній раді Швейцарії.

На озброєнні швейцарських збройних сил перебуває 134 модернізовані танки Leopard 2 і ще 96 законсервованих машин, які зберігаються в Італії. Союзники Києва відчайдушно намагаються зібрати необхідну кількість танків для армії України. В цей час існування запасів бойових машин, які належать Швейцарії, але ніколи не використовувалися армією країни і навіть не перебували на швейцарській території, стало досить болючим питанням.

Читайте також: Просто шикарна оптика, — військові розповіли про переваги танка Leopard 2

Станом на середину листопада Німеччина змогла відправити Україні лише 30 танків Leopard 2. 96 невикористаних швейцарських машин були виготовлені німецькою компанією Rheinmetall, продані Італії, а потім знову продані швейцарській державній збройовій компанії Ruag у 2016 році. У червні Берн заблокував пропозицію європейських держав купити частину танків у Ruag на комерційних умовах, відремонтувати їх і відправити в Україну. Своє рішення швейцарська сторона пояснила власним законодавством, яке обмежує продаж зброї, а також строгим тлумаченням нейтралітету. Швейцарія також відмовилася продавати списані боєприпаси для установок Gepard, якими Берлін забезпечив українські сили.

«Швейцарія переживає найгіршу кризу з часів Другої світової війни. Їй доводиться розбиратися з тим, що насправді означає нейтралітет», - сказав у березні посол США в Берні Скотт Міллер.

На його думку, рішення швейцарського уряду заблокувати експорт зброї союзникам було помилкою. При цьому американський дипломат додав, що «Швейцарія не може називати себе нейтральною і дозволяти одній зі сторін використовувати її закони для власної вигоди».

Берлін також висловив публічне роздратування щодо свого сусіда. Минулого року, коли розгорівся скандал навколо боєприпасів для Gepard, парламентарі закликали заморозити усі майбутні закупівлі зброї у Швейцарії, звинувачуючи її в «ухилянні» від виконання своїх зобов’язань.

Угода про продаж невикористаних швейцарських танків зрушила з місця завдяки швейцарському міністру оборони Віолі Амхерд. Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус і міністр економіки Роберт Хабек офіційно звернулися до Швейцарії з проханням розглянути можливість продажу Leopard компанії Rheinmetall у лютому. Амхерд відповіла, що продаж машин, які будуть відправлені безпосередньо в Україну, юридично неможливий. Однак, вона запропонувала альтернативне рішення, згідно з яким експорт буде допустимим за умови надання гарантій, що танки будуть використовуватися НАТО лише для власної оборони.

Читайте також: Швейцарія зробила виняток для біженців із України у термінах захисту

Втім, опір експорту військового обладнання, яке хоча б опосередковано може допомогти Україні, все ще лишається досить сильним в Швейцарії. Найбільша право-популістка партія країни SVP випустила проти продажу 25 танків Німеччині. Голова комітету з питань безпеки верхньої палати швейцарського парламенту Вернер Зальцманн, який належить до SVP, назвав угоду «дуже сумнівною з точки зору політики нейтралітету». Соціал-демократ і чинний президент Швейцарії Ален Берсе також виступає за суворе тлумачення нейтралітету. У березні він звинуватив інші західні країни в тому, що вони потурають «воєнному божевіллю», намагаючись змусити Швейцарію підтримати Україну.