У шоломах з російськими прапорами чоловіки вистрибують з танків під саундтрек Daft Punk, створений для фантастичного фільму, розмахуючи автоматами Калашникова і ПЗРК. Потім з'являється голос за кадром у голлівудському стилі: «Державна корпорація «Роскосмос» закликає вас вступити до добровольчого батальйону «Уран», де вас підготують до перемоги у цій великій війні».
Ця реклама знаменує собою нову місію для «Роскосмосу», російського державного космічного агентства, партнера NASA, який регулярно відправляє космонавтів на Міжнародну космічну станцію. Тепер російська агенція, вочевидь, допомагає армії Росії зібрати, профінансувати і спорядити бойові групи для участі у війні проти України.
«Контраст навряд чи може бути більш разючим, враховуючи, що «Роскосмос» не стикався з прямими західними санкціями. Три космонавти «Роскосмосу» зараз перебувають на орбіті Землі разом з американськими астронавтами, в той самий час як бійців агенства призивають воювати проти українських сил, підтримуваних США», - пише Financial Times.
Незалежний військовий аналітик і керівник «Групи розвідки конфліктів» Руслан Левієв сказав, що його команда, яка відстежує вербування батальйону «Уран», поки що не знайшла доказів того, що він був розгорнутий на фронті. Але один впливовий прихильник жорстокого повномасштабного вторгнення Росії на територію сусідньої країни похвалив «Роскосмос» як приклад того, як можна залучати добровольців на фронт за допомогою «чудових» відеороликів і вигідних умов.
«Все це не гарантує появу підрозділу високої ефективності, але принаймні забезпечує приплив добровольців, зменшуючи ймовірність нової хвилі мобілізації», - йдеться в дописі на Telegram-каналу «Рибар», який веде колишній прес-секретар міністерства оборони Росії Міхаіл Звінчук.
Financial Times нагадує, що на тлі великих втрат у війні проти України Москва змушує великі державні компанії, такі як «Газпром» і «Роскосмос», вербувати людей на війну, пропонуючи їм високі зарплати. Але багато таких приватних армій зберігають незалежність від Збройних сил РФ. Засновник ПВК «Вагнер» Євгеній Прігожин часто критикує військову верхівку. Це призвело до хаотичного нагромадження щонайменше 40 різних бойових груп, які Міністерство оборони РФ намагається приборкати.
Батальйон «Уран» у своїх рекламних матеріалах підкреслює свою вірність Міноборони. Він обіцяє, що його новобранці підпишуть контракти з регулярною армією. Минулого тижня російське Міноборони оголосило, що всі такі «добровольці підрозділи» до 1 липня через контракти влилися в структуру російської армії.
У другому відеоролику «Роскосмос» хвалиться, що виконує «всі завдання, поставлені Міністерством оборони РФ», організовуючи, навчаючи та забезпечуючи бійців «Урану». Підрозділ не складається виключно зі співробітників космічного агенства, але «працівникам аерокосмічної галузі» пропонуються особливі пільги та умови.
Financial Times пише, що створення «Урану», схоже, не ініціатива «Роскомосу». Московський клуб змішаних бойових мистецтв рекламував курси військової підготовки для майбутніх солдатів. Веб-сторінка батальйону належить «Асоціації спортивних, патріотичних і ветеранських організацій», створеній у 2014 році під назвою «Щит і меч», що є відсиланням до логотипу КДБ.
Але нещодавно на глянцевих плакатах «Урану», які виглядають як реклама комп'ютерної гри за участю добре озброєних російських солдатів, з'явився логотип «Роскосмосу». І вони вербують бійців саме для служби на передовій в Україні. На одному з плакатів зображені «відфотошоплені» солдати поруч із космічним кораблем. Новобранцям пропонують 1200 доларів за вступ на службу і щомісячну зарплату в розмірі 3200 доларів від Міністерства оборони РФ. «Роскосмос», як і державні корпорації, такі як «Газпром», ніколи не визнавав своєї ролі у підтримці найманців. На сайті агентства немає жодної згадки про батальйон «Уран».
Але реклама підрозділу з'являється на сайті державної компанії «Турбонасос», яка займається забезпеченням російського космічного агенства, а також на сторінці компанії «Автоматика» в соціальних мережах. Це дочірня компанія «Роскосмосу», яка займається виробництвом ракетно-космічного обладнання.
В одному з відеороликів батальйону «Уран» показано, як його рекламу показують на великому екрані у вестибюлі офісу «Роскосмосу». Його також демонструють «на всіх 120 підприємствах державної корпорації» для «підняття загального морального духу 170 тисяч співробітників», - йдеться у відео.
Financial Times нагадує, що тісна співпраця між «Роскосмосом», NASA й іншими західними космічними агентствами стали однією з історій успіху епохи перебудови. Вона поклала край змаганню в освоєнні космосу в часи Холодної війни.
У 2021 році «Роскосмос» оголосив про свій вихід з роботи на МКС, що стало початком кінця цього періоду міжнародної співпраці. Але його відносини з NASA продовжилися, хоч і з певною напругою. Навіть після повномасштабного вторгнення Росії в Україну обидва агентства регулярно проводили спільні місії МКС. На відміну від більшості російських державних установ, космічне агентство не потрапило під західні санкції після початку вторгнення.