UA / RU
Підтримати ZN.ua

FT: Німеччина стає ізольованою через відмову постачати танки Україні

Однак, навіть якщо Шольц виявиться єдиним в Європі, хто проти передачі Leopard-2 українській армії, це не означає, що він змінить свою думку.

«Негайно випустіть Леопардів»!» - скандував натовп біля офісу канцлера Олафа Шольца в п’ятницю ввечері. Це вимога, яка стала особливо терміновою по всій Європі на тлі зростання тиску на Німеччину з метою переконати її відправити цінні танки Україні.

Досі Шольц відкидав ці заклики. Великі надії покладалися на зустріч міністрів оборони Заходу минулої п’ятниці. Очікувалося, що за її результатами Київ отримає танки Leopard-2 німецького виробництва. Але надії не виправдалися, - пише Financial Times, додавши, що в неділю Шольц ухилився від питання про те, чи може він запевнити Україну, що вона отримає німецькі танки без затримок.

«Ми будемо рухатися в майбутнє так само, як ми це робили раніше - в тісній координації нашими союзниками. Це принцип, який досі був для нас корисним», - сказав він під час візиту в Париж.

Financial Times пише, що українські чиновники ледве приховують своє розчарування. І їхня точка зору поширена в Європі. Союзники все більше роздратовані поганою комунікацією Шольца і відсутністю узгодженості в питанні танків. Тим часом в Берліні зростає занепокоєння, що напруга навколо Leopard-2 шкодить глобальній позиції Німеччини.

«Двозначність, яку демонструє німецький уряд, стає проблемою. Вона штовхає Німеччину за межі центру тяжіння в ЄС», - сказала старший науковий співробітник Європейської ради закордонних справ Сусі Деннісон.

Читайте також: Міністр оборони США дискутував із радником Шольца через відмову передавати Україні танки - ЗМІ

Заплутаність позиції уряду Німеччини стала ще гіршою після заяви міністра закордонних справ Анналени Бербок, яка сказала в неділю, що її країна «не буде стояти на шляху» Польщі, якщо вона вирішить відправити танки Leopard Україні. При цьому вона додала, що Варшава поки не надіслала запит про надання німецького дозволу на такий реекспорт.

Але роль Шольца в дебатах ключова. І депутати від опозиційної партії ХДС все більш жорстко критикують позицію канцлера.

«Німеччина стала абсолютно безнадійним випадком на міжнародній арені. Через впертість чи боягузтво канцлер тримає Україну в підвішеному стані. І Німеччина має все більш самотній вигляд в Європі», - сказав представник ХДС з міжнародної і оборонної політики Йоганн Вадепул.

Союзників збентежила відсутність прориву в Рамштайні. Велика Британія, Польща і кілька європейських урядів наперед заявили про свою готовність забезпечити Київ сучасними танками. США теж підтримали задум в цілому. Але позиція Німеччини, яка повинна дати свій дозвіл, перш ніж почнуться поставки танків Leopard Україні, грає ключову роль.

«Люди думали, що цю дамбу нарешті прорвало, що Шольц нарешті рухається в правильному напрямку. Тепер вони чешуть потилиці, гадаючи, що з ним не так», - сказав виданню неназваний західний дипломат в Берліні.

Польський прем’єр-міністр Матеуш Моравецький в неділю написав у Twitter: «Ми не будемо мовчки стояти і дивитися, як Україна стікає кров’ю до смерті. Якщо ми не отримаємо німецьку згоду щодо Leopard, ми збудуємо «меншу коаліцію» країн, готовий пожертвувати частину своїх сучасних танків для України».

Читайте також: США повинні надати Україні танки Abrams, щоб вийти з глухого кута нерішучості Німеччини щодо Leopard — WP

Financial Times пише, що для деяких європейців невтішний результат зустрічі посилив сумніви в Шольці. Професор європейських досліджень в Оксфордському університеті Тімоті Гартон-Еш підсумував відчуття роздратування, вказавши на поширення нового слова - «шольцування» (Scholzing), яке означає «говорити про хороші наміри лише для того, щоб використати, знайти чи вигадати будь-які можливі причини, щоб затягнути їх втілення або не дозволити їм статися взагалі».Німецькі чиновники відкидають всі припущення, що їхня країна не щиросердно підтримує Україну. Після США саме Німеччина належить до кола країн, які дали Києву найбільшу військову допомогу. Берлін відправив системи ППО, РСЗВ, а кілька тижнів тому заявив, що передасть десятки БМП Marder. Але українці хочуть, щоб він пішов ще далі і відправив ще й німецькі танки Leopard 2 в рамках міжнародної коаліції.

Однак, в Німеччині бояться, що це буде надто надто серйозний крок. Дехто вважає, що якщо Україна визволить території, окуповані Росією, а особливо Крим, це підвищить вірогідність, що Владімір Путін застосує ядерну зброю або завдасть удар по НАТО.

«Ми завжди повинні враховувати те, якими є ризики ескалації», - сказав представник СДПН з питань зовнішньої політики Нільс Шмід, додавши, що спільне з союзниками рішення щодо танків скоротить ризик російської ескалації.

Тим часом, новий міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус наполягає, що Шольц не єдиний лідер Європи, який вагається щодо танків.

«Часом складається враження ніби існує об’єднана коаліція, а Німеччина стоїть осторонь. Але воно невірне», - сказав німецький міністр в п’ятницю, додавши, що «багато союзників» розділяють німецькі погляди на питання танків.

«Разом з тим, якби Шольц навіть був ізольованим в цьому питанні, це не обов’язково змусило б його переглянути свою позицію. Канцлер часто давав зрозуміти, що він не дозволить яструбам в питанні України підштовхнути його до поспішних рішень, що він не хоче допустити втягування НАТО у війну і вважає, що його обережний підхід краще відповідає настроям німецького суспільства», - йдеться в статті.

Читайте також: Німці не дуже хочуть, щоби німецькі танки воювали в Україні проти російських агресорів — опитування

Певною мірою це підтверджують опитування. Минулого тижня дослідження, проведене компанією Deutschlandtrend, показало, що 46% німців підтримують відправку танків Leopard армії України. Але 43% висловилися проти. 11% відповіли, що не визначилися з думкою. Сумніви Шольца також популярні в СДПН, у якої склалися давні дружні відносини з Росією. Але партнери партії канцлера по коаліції - «Зелені» і «Вільна демократична партія» - абсолютно інакше дивляться на речі. Голова оборонного комітету Бундестагу Агнес-Марі Страк-Ціммерманн ніколи не скупиться на критику на адресу канцлера.

«Історія дивиться на нас. І Німеччина, на жаль, провалилась», - сказала вона виданню ZDF після зустрічі в Рамштайні.

Партнери Шольца по коаліції також зляться на те, що канцелярія останнім часом посилає дуже дивні публічні сигнали. ЗМІ впродовж минулого тижня писали, що Берлін відмовляється відправляти танки Україні, якщо цього не зроблять США. Але Пісторіус пізніше заперечив, що така вимога існує.

Читайте також: Макрон про передачу Україні танків Leclerc: Нічого не виключено

«Така комунікація - це катастрофа. Якщо канцлер не хоче відправляти танки, тоді він повинен пояснити, чому ні», - сказала Страк-Ціммерманн.

Її коментарі спровокували жорстку реакцію ключових соратників Шольца. І це стало свідченням того, наскільки глибокий розкол сформувався в уряді в питанні танків.