Чи застосує Владімір Путін ядерну зброю проти України? Це питання на мільярд доларів не лише для Києва і Європи, а й для Китаю. Досі Пекін дотримувався обережної позиції між Росією, яка стала для нього стратегічним партнером, і Україною - важливим торговельним партнером.
Під час саміту ШОС у Самарканді Путін подякував Китаю за «збалансовану позицію» щодо конфлікту. Але якщо Москва вирішить застосувати тактичну ядерну зброю проти України, у Пекіна навряд чи буде можливість і надалі дотримуватися цієї позиції, - пише в статті для Financial Times колишній полковник Народної визвольної армії КНР і старший науковий співробітник Центру міжнародної безпеки в Університеті Цінхуа Чжоу Бо.
Він нагадує про спільну декларацію Пекіна і Києва за грудень 2013 року, згідно з якою Китай ніколи не застосує проти України ядерну зброю і не буде погрожувати це зробити. А важливіше те, що він пообіцяв забезпечити гарантії безпеки, якщо така загроза буде з боку третьої сторони. Тому все більш войовнича риторика Путіна піднімає ставки для Пекіну. Минулого місяця він сказав, що готовий захистити «територіальну цілісність» Росії «будь-якими засобами». Автор вважає, що, зважаючи на проблеми російської армії на полі битви, шанси застосування російської тактичної ядерної зброї зростають. Китай досі відмовлявся надати будь-яку військову допомогу Росії. Але зважаючи на те, що Пекін має великий вплив на Москву, у нього є унікальні можливості зробити все, щоб не допустити початку ядерного конфлікту.
По-перше, Пекін повинен сказати Москві, щоб вона поважала спільну заяву п’яти ядерних держав за січень про те, що «в ядерній війні неможливо перемогти, а тому її не можна починати». Росія вже заплямувала свою репутацію. Оскільки вона володіє найбільшим ядерним арсеналом у світі і погрожує Україні, яка добровільно відмовилися від своїх запасів такої зброї. Було б ще гірше, якби Путін виконав свою погрозу на адресу українських громадян, яких він раніше назвав «одним народом» з росіянами.
По-друге, Пекін повинен чітко дати зрозуміти Кремлю, що застосування ядерної зброї на полі битви поставить Китай в дуже складне становище. Пекін дотримується політики відмови від застосування ядерної зброї першим вже більше ніж півстоліття. Хоч інші оборонні політичні підходи змінилися, цей залишився недоторканим. І Китай пишається, що його ядерна стратегія найбільш стабільна, послідовна і передбачувана. Найменше, що Пекін зараз би хотів, - це зіпсувати відносини з європейськими столицями. В часи, коли США нарощують протистояння з Китаєм, дуже важливо, що Європа не завжди ставала на бік Америки. Путін визнав, що у Пекіна є «питання і занепокоєння» щодо російського вторгнення в Україну. Але якщо він застосує ядерну зброю, тоді китайська відповідь вийде далеко за межі питань і занепокоєнь.
«Чи зможе Китай залишатися нейтральним у випадку міжнародного протесту проти Москви? Чи утримується Пекін, коли Рада безпеки ООН буде голосувати за рішення, яке засудить Росію за її дії?» - риторично запитує автор.
По-третє, Пекін може зіграти важливу роль в тому, щоб допомогти НАТО і Росії укласти угоду. Наприклад, альянс може пообіцяти відмовитися від подальшого розширення в обмін на те, щоб Москва відмовилася застосовувати ядерну зброю. Такий компроміс збереже обличчя обом сторонам. Під час Карибської кризи 1962 року президент США Джон Кеннеді і радянський лідер Нікіта Хрущов досягли схожої домовленості: СРСР забере свої балістичні ракети з Куби в обмін на те, що США відмовляться від планів вторгнутися в острівну країну. Таємно також Америка погодилася демонтувати всі свої балістичні ракети середньої дальності, які базувалися в Туреччині і могли бути використані проти Москви. Зважаючи на те, що головне занепокоєння Росії - це розширення НАТО, Путін може розцінити такий варіант вартим уваги. Альянсу теж варто було б над цим подумати.
Розширення НАТО всупереч попередженням Кремля призвело до того, що Європа опинилася на межі ядерного конфлікту. Автор погоджується з Путіним, який називає російське вторгнення в Україну конфліктом між Росією і Заходом, а не між Росією і Україною. В якості жесту доброї волі НАТО міг би пообіцяти, що не застосує ядерну зброю першим проти Росії або «в межах сфери впливу Москви».
В документальному фільмі за 2018 рік Путін риторично запитав: «Навіщо потрібен світ, в якому немає Росії?». Але на його питання є відповідь: «Але де буде Росія без світу?». Якщо Путін зараз відчинить ядерну скриньку Пандори, яку тримали закритою навіть під час Холодної війни, це буде момент нескінченної дурості. Китай може допомогти світу, якщо просто скаже Путіну: «Не застосовуйте ядерну зброю, пане президенте!».