UA / RU
Підтримати ZN.ua

Freedom House: в усьому світі демократія постраждала через пандемію COVID-19

Негативний вплив пандемії для політичних прав та громадянських свобод триватиме наступні три-п’ять років.

Пандемія COVID-19 поглибила кризу демократії по всьому світу, дозволяючи урядам зривати вибори, тиснути на опонентів та ЗМІ, підважувати підзвітність, необхідну для захисту прав людини та громадського здоров’я.

Про це йдеться в спільному звіті моніторингової організації Freedom House та дослідницької компанії GQR 2 жовтня, повідомляє Радіо Свобода.

Згідно з оприлюдненим 2 жовтня документом "Демократія на карантині", від початку пандемії стан демократії та прав людини погіршився у 80 країнах. Експерти вважають, що найбільше постраждали демократії, які борються за становлення.

Так, у Азербайджані уряд використав привід порушення карантину для тиску на активістів політичної опозиції, а у Казахстані спостерігається збільшення переслідувань громадських активістів та політичної опозиції за критику в соціальних мережах і поширення інформації про порушення прав людини.

Читайте також: Коронавірус в Італії: надзвичайний стан можуть продовжити знову

Понад 60% респондентів очікують, що негативний вплив пандемії для політичних прав та громадянських свобод в тих країнах, на яких фокусується моніторинг, триватиме ще наступні три-п’ять років.

Експерти також назвали найгостріші проблеми, пов’язані з поширенням хвороби:

Наразі активісти, журналісти та спільнота працюють над подоланням цих перешкод й шукають нові способи для протистояння урядовим зловживанням, часто використовуючи онлайн-платформи для залучення аудиторії та формування нових партнерських відносин.

У багатьох країнах пандемія вплинула на вибори. У США виборчі посадовці по всій країні видаються експертам погано підготовленими до виборів 3 листопада. Це пов’язано з підвищеним попитом на голосування поштою, дефіцитом персоналу та змінами виборчих правил.

У Гонконгу уряд використав пандемію як привід для відтермінування виборів до законодавчих органів на рік.

Акції протесту у багатьох країнах були обмежені пандемією, але їх не вдалося зупинити.

"Хоча 158 країн запровадили нові обмеження щодо протестів, помітні акції відбулися щонайменше в 90 країнах з початку пандемії", – йдеться в документі.

Freedom House проводив своє дослідження з січня по вересень 2020 року. Воно включало онлайн-опитування компанії GQR з 29 липня по 15 серпня, в якому 398 експертів доповіли про стан демократії в 105 країнах і територіях.

Пандемію коронавірусу можна назвати однією з головних проблем людства. Історія епідемій багата прикладами повстання суспільства проти жорстких указів щодо карантинних обмежень, зокрема порушення карантину, запровадженого для боротьби з епідемією чуми в Марселі XVIII століття або протести проти носіння масок під час пандемії грипу 1918 року. Однак, здебільшого, наслідком порушення необхідних правил безпеки, запроваджених задля стримування поширення хвороби, ставала нова хвиля спалахів смертельних інфекцій, пише Bloomberg.

Нагадаємо, згідно з прогнозами вчених, людство буде зіштовхуватися з надзвичайною ситуацією у галузі охорони здоров'я принаймні раз на п'ять років.

Наприкінці дев’ятого місяця після втечі вірусу з Уханя людство нарешті всерйоз замислилося над тим, що буде далі, після COVID-19. Докладніше у матеріалі ZN.UA "Коли закінчиться коронавірус".