UA / RU
Підтримати ZN.ua

Франція продасть Вірменії САУ Caesar – Росія побачила у цьому «розпалювання війни на Кавказі»

У Парижі вважають, що надання зброї Єревану зменшує ймовірність нової війни

19 червня МЗС РФ звинуватило Францію в провокуванні нестабільності на Кавказі – після того, як Париж погодився продати Вірменії 155-мм самохідні артилерійські установки Caesar на тлі напруженості у відносинах останньої з Азербайджаном. Міністр оборони Франції Себастьєн Лекорню повідомив, що Єреван зацікавлений у придбанні 36 САУ, які добре показали себе в руках ЗСУ у відсічі російському вторгненню.

«Париж провокує черговий виток збройного протистояння на Південному Кавказі, і вони роблять це різними способами. Це [продаж] – черговий крок», – заявила речниця МЗС РФ Марія Захарова, передає POLITICO.

Читайте також: Російські військові остаточно залишили Карабах — Reuters

В останні місяці Франція активізувала військову співпрацю з Вірменією, укладаючи військові контракти та проводячи навчання. Продажі зброї включають радари повітряного спостереження GM200 виробництва Thales, в той час як ведуться переговори про контракти на ракети Mistral виробництва MBDA.

«Оснащення Францією Вірменії летальними і наступальними артилерійськими установками та іншими видами озброєнь, незважаючи на попередження азербайджанської сторони, є ще одним доказом провокаційної діяльності Франції на Південному Кавказі», – заявило міністерство оборони Азербайджану.

Читайте також: Між Азербайджаном та Вірменією з’явився перший «карабаський» прикордонний стовп

Вірменія і Франція звинувачують Азербайджан у спробі силою вирішити конфлікт, що триває десятиліттями, і в прагненні зірвати укладення мирної угоди між двома колишніми радянськими республіками. 

Починаючи з 1990-х років Азербайджан використовує свої значні доходи від видобутку викопного палива та тісний союз з Туреччиною, членом НАТО, для того, щоб забезпечити кращу підготовку та оснащення своїх військ, ніж у Вірменії. У 2023 році він повернув під контроль Карабах, який довгий час знаходився під контролем вірмен. 

«Азербайджан значно краще озброєний, ніж Вірменія, завдяки багаторічним закупівлям у Туреччини та Ізраїлю. Підхід Франції полягає в тому, що надання зброї Вірменії робить черговий наступ більш дорогим для Азербайджану, а отже, робить війну менш імовірною, а не більш», – вважає голова Єреванського регіонального центру демократії та безпеки Тигран Григорян.

Читайте також: Азербайджан демонтував колишню будівлю парламенту вірмен Карабаху

Раніше президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив, що Баку вживе «серйозних заходів» якщо «побачить серйозну загрозу» з боку Вірменії та посилення її армії іноземною зброєю. Він сказав, що у постачанні зброї беруть участь Франція, Індія та Греція.