Історія фондового ринку наповнена драмою: крах 1929 року; Чорний понеділок 1987 року, коли ціни на акції впали на 20% за день; манія доткомів у 1999 році. З такими прецедентами ніщо не повинно викликати подиву, але, тим не менш, останні вісім тижнів були відмінними. За розпродажем акцій пішло маревне ралі на американських фондових біржах. З 19 лютого по 23 березня індекс S&P 500 втратив третину свого значення. З тих пір ледь зітхнувши, він піднявся, повернувши більше половини своєї вартості. Каталізатором стали новини про те, що Федеральний резерв буде купувати корпоративні облігації, допомагаючи великим фірмам фінансувати свої борги. Інвестори перейшли від паніки до оптимізму без зволікання, пише The Economist.
Однак, ці райдужні новини з Уолл-стріт повинні вас турбувати. Оскільки, це контрастує з ринками в інших місцях. Наприклад, акції у Великобританії та континентальній Європі відновилися повільніше. І цей світ далеко від життя на головній біржової вулиці. Навіть коли в Америці обмежувальні заходи послаблять, удар по робочих місцях все-одно був жорстоким: безробіття зросло з 4% до приблизно 16%, що є найвищим показником з моменту появи даної статистики в 1948 році. Хоча акції великих фірм ростуть, і вони отримують допомогу від ФРС, малі підприємства борються за спробу отримати гроші від дядька Сема.
Рани від фінансової кризи 2007-09 знову відкриваються. "Це другий раз, коли ми виручали їх дупи", пробурмотів Джо Байден, кандидат у президенти від Демократичної партії, в минулому місяці. Битва за те, хто платить за фінансовий тягар пандемії, тільки починається. У нинішньої траєкторії можлива негативна реакція великого бізнесу.
Почніть з подій на ринках. У чому поліпшення настроїв пов'язано з ФРС, яка діяла більш різко, ніж інші центральні банки, скуповуючи активи в неймовірних масштабах. ФРС прагне купувати ще більше корпоративних боргів, включаючи високоприбуткові "сміттєві" облігації. Ринок нових випусків корпоративних облігацій, який застиг у лютому, знову відкрився в ефектному стилі. За останні шість тижнів компанії випустили облігації на 560 млрд доларів США, що вдвічі більше нормального рівня. Навіть фірми, які займаються організацією круїзних лайнерів, змогли мобілізувати готівкові кошти, хоча і за високою ціною. Каскад банкрутств у великих фірмах був відвернений. Центральний банк, по суті, підтримав рух грошових коштів America Inc. фондовий ринок зрозумів натяк і виріс.
У Федеральної резервної системи немає вибору - гонка на ринку корпоративних облігацій посилила б глибоку рецесію. Інвестори підтримували його, накопичуючи акції. Їм більше нікуди вкласти гроші. Дохідність державних облігацій в Америці ледве позитивна. Вони негативні в Японії і більшій частині Європи. Ви гарантовано втратите гроші, утримуючи їх до погашення, та у разі зростання інфляції втрати будуть болісними. Так що акції привабливі. До кінця березня ціни впали достатньо, щоб спокусити більш сміливих гравців. Вони зосередилися на спостереженні, що більша частина біржової вартості пов'язана з прибутком, яка буде отримана протягом довгого часу після того, як криза COVID-19 поступиться місцем відновленню.
Характерно те, що недавнє зростання цін на акції було нерівномірним. Ще до пандемії ринок був однобоким, і це стало ще більше. Біржі в Британії і континентальній Європі, переповнені такими проблемними галузями, як автомобілебудування, банківська справа і енергетика, знову виникли коливання єдиної валюти. В Америці інвестори ще більше повірили в крихітну групу технічних дилерів - Alphabet, Amazon, Apple, Facebook і Microsoft - які зараз становлять п'яту частину індексу S&P 500. Існує невелика ейфорія, просто відчайдушна досяжність для жменьки підприємств, яких вважають такими, що виживуть в будь-яку погоду.
На одному рівні це має сенс. Керуючі активами повинні вкладати гроші в роботу як можна краще. Але щось не так з тим, як швидко змінилися ціни на акції і куди вони повернулися. Американські акції зараз вище, ніж були в серпні. Здавалося б, це означає, що торгівля і економіка в цілому можуть повернутися до бізнесу в звичайному режимі. Існує безліч загроз для такої перспективи, виділяються три основні.
По-перше, це післяшоковий ризик. Цілком можливо, що буде друга хвиля пандемії. І є також наслідки різкої рецесії - американський ВВП, як очікується, знизиться приблизно на 10% в другому кварталі порівняно з роком раніше. Багато керівників сподіваються, що безжальне скорочення витрат допоможе захистити їх маржу і погасити борги, накопичені в результаті відпустки. Але в сукупності ця корпоративна економія призведе до зниження попиту. Ймовірний результат - 90% економіки, буде нижче нормального рівня.
Другою небезпекою вважається шахрайство. Тривалі підйоми на фондових ринках, як правило, сприяють мінливій поведінці, і підйом до короновірусного падіння був найдовшим в історії. Роки дешевих грошей і фінансового інжинірингу означають, що бухгалтерські махінації тепер можуть бути оголені. В останні тижні в Азії вже відбулися два помітних скандали: в Luckin Coffee, китайською подобою Starbucks, і в Hin Leong, сінгапурського торговця енергією, який намагається приховати свої гігантські втрати. Велике шахрайство або корпоративний крах в Америці можуть підірвати довіру ринків, так само як падіння Enron підірвало нерви інвесторів в 2001 році, і Lehman Brothers, який обвалив фондовий ринок в 2008 році.
Найбільш недооціненим ризиком є політична реакція. Спад завдасть шкоди більш дрібним фірмам і залишить виживші великих корпорацій в більш сильному положенні, збільшивши концентрацію деяких галузей, що вже було проблемою до пандемії. Криза вимагає жертв і залишить після себе великий рахунок. Вимога окупності буде тільки посилюватися, якщо великий бізнес збільшить свою частку субсидій. Легко уявити непередбачені податки на врятовані галузі або різкий поворот назад стійкого падіння офіційної федеральної ставки корпоративного податку, яка впала до 21% у 2017 році після податкової реформи президента Дональда Трампа, з довгострокового середнього рівня, що набагато перевищує 30%. Деякі демократи хочуть обмежити злиття і заборонити фірмам повертати гроші своїм власникам.
На даний момент інвестори в акції вважають, що ФРС прикриває їх. Але настрій ринків може раптово змінитися, що довела екстраординарна пара минулих місяців. Здається, що одномісячного ведмежого ринку ледве вистачає для того, щоб прийняти всі можливі погані новини від пандемії і тією величезної невизначеності, яку вона створила.
Раніше, політики обіцяють врятувати світову економіку "чого б це не коштувало". Європейські політики намагаються заспокоїти фінансові ринки.
Про те, чи готова фінансова система України до тривалого спаду світової економіки, читайте в статті Олени Коробкової "Без паніки: фінансова система України готова до будь-яких сценаріїв".