UA / RU
Підтримати ZN.ua

Focus: 9 травня Путін промовчав про мобілізацію, що буде далі?

Експерти нагадують, що слова і дії Путіна часто дуже розходяться, тому його порожня промова на 9 травня взагалі нічого не означає.

9 травня світ пильно стежив за промовою Владіміра Путіна на Червоній площі. Але він не сказав нічого неочікуваного. Загальну мобілізацію російський автократ так і не оголосив, так само як і відкриту війну проти України. Тепер у всіх столицях гадають, що ж буде далі.

Focus зауважує, що Путін навіть пом’якшив свою риторику. Він говорив про історичну місію «не допустити початок нової глобальної війни, хоч і продовжував виправдовувати свою агресію проти України, виставляючи її як «вимушену оборону» від «неприйнятної загрози». Але свої карти російський автократ так і не розкрив.

На думку військового історика з Університету Потсдама Шонке Нітцеля, Путін сказав те, «що мав сказати». Але загалом його риторика взагалі не має ніякого значення.

«Путін робить те, чого від нього не очікують. Завжди була велика різниця між тим, що він говорить і тим, що робить. Військові дії мають більшу вагу», - пояснив історик, додавши, що оголошення мобілізації у Росії все ще можливе.

Генерал Бундесверу у відставці Гаральд Гуят теж каже, що навіть не очікував від Путіна якихось великих заяв. Він вважає, що «Путін вперто продовжує дотримуватися свого курсу». Його війська розтягнулися від Донбасу до Херсону і Криму. І утримати ці території вже нелегке завдання. Тому що попри всі паради і демонстрацію сили, російська армія лише довела, на скільки вона слабка. Вона надто неорганізована, деморалізована і демотивована, щоб перемогти у війні з Україною.

Зовнішньополітичний експерт з Університету Кельна професор Томас Єгер не вірить в проведення масштабної мобілізації в Росії.

«Російській армії зараз доступні лише молоді строковики й призовний резерв. Вони швидше ослаблять армію, ніж посилять її через відсутність мотивації й бойового досвіду. Цифри на папері сильно відрізняються від реальності щодо російських можливостей», - пояснив Єгер.

Читайте також: Бажання Путіна, оголосити про перемогу 9 травня, розбилися об український опір, повідомляє британська розвідка

Номінально у Росії мільйонна армія. Але приблизно 200 тисяч її солдатів вже на війні з Україною. А решта взагалі не придатні і навіть не призначені для битв. Вони займаються адмініструванням, обслуговуванням і логістикою. Схожа ситуація і з озброєнням. Як і в Бундесвері, лише невелика частина російських танків, літаків і кораблів справді боєздатні. На додачу, Збройні сили РФ потопають в корупції, через яку значна частина техніки теж не придатна для використання.

«Тепер близько 10% російських солдатів загинули, а ще більше поранені. Тому у російської влади є причини вважати, що загальні настрої серед населення дуже погані», - сказав Єгер.

На його думку, мобілізацію резервістів і строковиків за нинішніх обставин дуже важко буде провести. Водночас, він переконаний, що російська армія не піде з України. Вона буде й далі робити ставку на свої вогневі можливості. Тож, на думку німецького експерта, це буде довга війна «на виснаження».

З іншого боку голова військової розвідки України Кирило Буданов вважає, що Росія збиралася оголосити мобілізацію 9 травня. Але Путін цього не зробив. Чи означає це, що він боїться настроїв власного народу? Чи все ж таки відправить строковиків і резервістів на фронт? Путіну не можна вірити. Не варто прив’язуватися до конкретних дат, очікуючи, коли станеться чи не станеться мобілізація в Росії. До початку російського вторгнення західні розвідувальні служби теж називали дуже конкретні дати. Однак, російська агресія почалася на два дні пізніше, ніж всі прогнозували.