UA / RU
Підтримати ZN.ua

Фінансова криза в РФ може поховати "євразійську мрію" Путіна - The Daily Time

Сусідні з РФ країни намагаються відгородитися від ЄврАзЕС через падіння російського рубля.

Зростаючі збитки від фінансової кризи в Росії, які впливають на сусідні колишні радянські республіки, можуть поховати мрію президента РФ Володимира Путіна про створення економічного союзу для конкуренції з Сполученими Штатами та Європейським Союзом, пише The Daily Time.

Сусідні РФ країни в даний час замислюються про те, куди приведе політика їх сусіда. Так, Білорусь була змушена через ситуацію в Росії девальвувати свою валюту, інші країни, такі як Азербайджан, витрачають мільйони доларів, щоб зробити обмінний курс стійким.

Офіційно глави сусідніх держав із розумінням поставилися до положення Росії та до Євразійського економічного союзу Путіна, на який він покладав такі надії і де бачив величезний потенціал, здатний "окупити" крах Радянського Союзу.

Але російський рубль втратив більше 40 % по відношенню до долара в 2014 році. Його падіння вплинуло на курс валют у сусідніх державах. У Білорусі Олександру Лукашенко довелося ввести 30 % податок на купівлю іноземної валюти. Крім того, президент Білорусі вирішив перейти на долари в торгових відносинах з Росією.

Лукашенко також розкритикував "дурні" заборони Росії на ввезення м'ясних продуктів з Білорусі.
У той час як більша частина вихваляння Лукашенко спрямована на місцевих виборців, торгові обмеження і вимоги для використання іноземної валюти - "удар у серце Євразес", який передбачає вільне пересування робочої сили і торгівлі.

Росія також втратила парнтера в особі України через політику Кремля: анексії Криму і підтримки РФ бойовиків в Донбасі.

Видання зазначає, що мало хто з колишніх радянських сусідів Росії може уникнути впливу кризи, яка посилюється падаючої ціною на нафту. Це може спонукати їх до самостійного обмірковування виходу зі ситуації, що склалася.

Азербайджан, який продав майже $ 1,13 млрд, щоб підтримати свою валюту у грудні, не виявляє зацікавленності у приєднанні до союзу Путіна.

Вірменія стала новим членом ЄврАзЕС. Разом із тим, віце-голова партії "Вільні демократи" Ануш Седракян заявила, що країна не отримала ніяких субсидій, "ні фінансових, ні політичних вигод" при приєднанні до союзу.

Країна Центральної Азії - Киргизстан, одна з колишніх бідних країн Радянського союзу, яка приєдналася до ЄврАзЕС у травні, отримала проблеми для свого бізнесу через стрибків валюти. Киргизстан, як і багато колишніх радянських республік, також спирається на грошові перекази трудових мігрантів, більш ніж на 1 млн громадян працюють за кордоном, в основному в Росії.

"Якщо у вас є великий сусід і партнер, чия валюта різко знецінилась, а ви хочете захистити свою валюту, єдиний спосіб зробити це - побудувати безпечну і міцну нову "Велику Китайську стіну", - резюмував колишній голова Центрального банку Казахстану Ораз Жандосов.

Читайте також: Москва намагається переконати росіян, що криза рубля вже минула - FT

Американське видання Foreign Policy писало, що Білорусь і Казахстан шукають альтернативу інтеграції з Росією, а Вірменія визнає вимушенність свого вступу в Євразес.

Існують також побоювання, що Євразес - це спроба Росії повернути СРСР. У свою чергу президент Нурсултан Назарбаєв назвав "безмозким" того, хто виступає за відтворення СРСР.