UA / RU
Підтримати ZN.ua

Філіппіни та Китай провели переговори про вирішення «морських суперечок» на тлі загострення напруги в регіоні

Філіппіни закликають утримуватись від «агресивних дій».

«Морські суперечки» між Філіппінами і Китаєм залишаються серйозною проблемою, заявив філіппінський чиновник. Країни пообіцяли використовувати дипломатію для вирішення розбіжностей мирним шляхом, повідомляє Reuters.

Цього тижня на Філіппінах відбулася перша особиста зустріч між дипломатами країн з допандемічних часів на тлі спалаху напруженості через те, що Маніла назвала «агресивною діяльністю» Китаю в Південно-Китайському морі.

«Лідери обох країн погодилися, що морські питання повинні вирішуватися за допомогою дипломатії та діалогу, а не шляхом примусу та залякування», - заявила заступник міністра закордонних справ Філіппін Тереза Лазаро на відкритті двосторонніх переговорів щодо Південно-Китайського моря.

Морські розбіжності з Пекіном викликають «серйозне занепокоєння», але можуть бути вирішені шляхом використання всіх дипломатичних засобів, починаючи з «утримання від агресивних дій», йдеться у заяві Лазаро за підсумками переговорів.

Сторони обговорили свої позиції щодо арбітражного рішення, яке визнало недійсними претензії Китаю на майже всю територію Південно-Китайського моря, а також щодо різних інцидентів у морі

Обговорення відбуваються через два місяці після візиту президента Фердинанда Маркоса-молодшого до Китаю, під час якого китайський лідер Сі Цзіньпін заявив, що готовий «дружелюбно» вирішувати морські питання з Манілою.

«Морські питання є важливою частиною китайсько-філіппінських відносин, які не можна ігнорувати», - заявив віце-міністр закордонних справ Китаю Сунь Вейдун.

«За останні роки, завдяки дружньому діалогу і консультаціям, дві країни загалом впоралися з розбіжностями з морських питань і ефективно їх подолали. Ми також просунули вперед нашу практичну співпрацю і взаємну довіру», - додав Сунь Вейдун, який перебуває з триденним візитом у Манілі.

Пекін, який претендує на значну частину Південно-Китайського моря, включно з деякими районами у філіппінських водах, висловив стурбованість збільшенням військової присутності США у свого сусіда, звинувативши Вашингтон у посиленні регіональної напруженості.

Минулого місяця Маркос надав Сполученим Штатам розширений доступ до військових баз на тлі зростання активності Китаю в Південно-Китайському морі і посилення тиску Пекіна на Тайвань.

Ця угода розглядається як ознака відновлення зв'язків між Манілою і Вашингтоном, які зіпсувалися за часів колишнього президента Філіппін Родріго Дутерте.

Маркос неодноразово заявляв, що не бачить майбутнього для своєї країни без Сполучених Штатів.

Минулого місяця Філіппіни звинуватили берегову охорону Китаю у використанні лазера проти одного зі своїх кораблів, що підтримував місію з поповнення запасів для військ на спірних островах Спратлі. Пізніше Маркос викликав китайського посла, щоб висловити своє занепокоєння інтенсивністю і частотою дій Китаю в цьому районі. 

Читайте також: Філіппіни заявили, що Китай переслідував їхній корабель у Південно-Китайському морі  

Раніше повідомлялося, що США отримають доступ до чотирьох військових об'єктів Філіппін поблизу Тайваню. Також з метою стримування Китаю США розмістять на острові Окінава в Японії здатний вести вогонь протикорабельними ракетами модернізований підрозділ Корпусу морської піхоти.

Міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що оновлений підрозділ, який називатиметься 12-м прибережним полком морської піхоти, також буде оснащений передовими засобами розвідки.