Ні Словаччина, ні Литва, ані Польща не визнали Олександра Лукашенка легітимним президентом Білорусі навіть після інавгурації. Саме дійство в країнах назвали фарсом.
Очільник МЗС Словаччини Іван Корчок заявив на своїй сторінці в Твіттер, що у Лукашенка немає легітимності для того, аби керувати Білоруссю.
"Він відповідає за президентські вибори в Білорусі, які не були ні вільними, ні справедливими. Словаччина варто з громадянами Білорусі", - написав Корчок.
Його литовський колега Лінас Лінкевічус зазначив, що навіть після таємної інавгурації Лукашенко продовжує бути колишнім президентом.
"Такий фарс. Підроблені вибори. Підробка інавгурації. Колишній президент Білорусі не став менш колишнім. Навпаки. Його незаконність - факт з усіма витікаючими звідси наслідками", - написав глава МЗС Литви.
У Міністерстві закордонних справ Польщі також зробили заяву про те, що Лукашенко не може вважатися легітимним президентом Білорусі, незалежно від того, якою була його присяга.
"МЗС бере до уваги сьогоднішні події в Білорусі. Президент, обраний на недемократичних виборах, не може вважатися законно виконуючим обов'язки незалежно від того, чи була його присяга таємницею або офіційної", - йдеться в повідомленні відомства в Twitter.
Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков, в свою чергу, зазначив, що дата проведення дійства є внутрішньою справою Білорусі, тому коментувати це не доцільно. За словами політика, він про це теж не був повідомлений завчасно.
«Протокольно присутність закордонних лідерів на церемонії інавгурації білоруського президента не передбачена», – відповів Пєсков на питання про присутність на дійстві Володимира Путіна, повідомляє ТАСС.
Німеччина теж відмовилася визнавати Лукашенка президентом Білорусі. Видання Reuters цитує слова офіційного предстваника ФРН Штеффен Зайберт, який і повідомив про це.
У німецькому МЗС додали, що хочуть пришвидшити процес введення санкцій проти низки білоруських чиновників.
Згодом про втрату Лукашенком свого мандату на своїй сторінці в Твіттер написав і міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу.
"Сьогоднішня нелегітимна інавгурація Лукашенка йде всупереч з усіма принципами демократії. Лукашенко явно втратив свій мандат", - заявив він.
Глава МЗС Чехії Томаш Петржичек теж зазначив, що вибори в Білорусі не були чесними, а їх результати не є легітимними.
"Тому сьогоднішня інавгурація Лукашенка також нелегітимна. У білоруського громадянського суспільства є повна підтримка Чехії. Білоруси заслуговують свободи", - цитує його слова "РБК Україна".
Цю ж думку підтримує очільник данського МЗС Єппе Кофода. Він зазначив, що Білорусі необхідний новий президент, а на старого через фальсифікацію чекає не президентський палац, а європейські санкції.
Нагадаємо, сьогодні білоруський диктатор Лукашенко на церемонії "інавгурації" прийняв присягу "президента" Білорусі, яким він сам себе проголосив за допомогою підконтрольної Центральної виборчої комісії.
Дата проведення заходу до останнього моменту трималася в таємниці.
Поклавши праву руку на Конституцію, Лукашенко промовив "присягу" білоруською мовою.