UA / RU
Підтримати ZN.ua

Фальшивий нейтралітет російської науки

Автор: Борис Гриньов Російський диктатор Владімір Путін відвідує Об'єднаний інститут ядерних досліджень (ОІЯД)

Російський диктатор Владімір Путін відвідує Об'єднаний інститут ядерних досліджень (ОІЯД)

Міжнародні наукові колаборації — це основа прогресу в науці, де кожен внесок, незалежно від країни, має значення для загального розвитку людства. Співпраця між вченими з різних куточків світу дає змогу обмінюватися знаннями, ресурсами та відкриттями, що прискорює наукові прориви. Однак наука не існує у вакуумі і не може залишатися осторонь глобальних політичних і моральних питань. Нещодавно як відповідь на події, що розгортаються в Україні, одна з найбільших міжнародних наукових організацій CERN — (Європейська організація з ядерних досліджень) ухвалила рішення припинити співпрацю з російськими та білоруськими вченими. Це рішення стало важливим і болючим кроком, який відображає не тільки політичну реальність, а й принципову позицію світової наукової спільноти. І хоча науковці з інститутів країни-агресора вже спакували валізи, радіти рано. Бо у Росії залишилися можливості для міжнародної співпраці навіть у сфері оборонних розробок. Отже, боротьба за наукову ізоляцію Росії триває. Як представник України в CERN я брав безпосередню участь у цих подіях. Як все відбувалося в CERN та які проблеми залишилися невирішеними?

Читайте також: Ізоляція завдає шкоди російській науці: у британській розвідці оцінили наслідки війни проти України для РФ

Як це було

Одним із перших мені зателефонував на початку березня президент Ради CERN професор Еліезер Рабинович. Поцікавився, як справи, та повідомив, що на 8 березня призначено позачергове засідання Ради, на якому будуть ухвалені рішення щодо статусу Росії та Білорусі в CERN.

Відбулося це засідання, в результаті якого Рада CERN прийняла резолюцію, в якій рішуче підтримала народ України, а також незалежність, суверенітет і територіальну цілісність української держави, рішуче засудила військове вторгнення Російської Федерації в Україну на порушення статті 2 (4) Статуту ООН, засудила причетність республіки Білорусь до незаконного застосування сили проти України, призупинила статус спостерігача Російської Федерації до подальшого повідомлення і вирішила, що CERN не братиме участі у новій співпраці з Російською Федерацією та її установами.

Чергове засідання Ради CERN відбулося за два тижні. На ньому вже розглядалися питання, пов'язані з реалізацією прийнятих рішень, і з моєї подачі вдалося додати до Росії та Білорусі Об'єднаний інститут ядерних досліджень (ОІЯД), тобто поширити обмеження і на цю міжнародну організацію, яка базується в Росії в місті Дубна, за 110 км на північ від Москви. Але Рада CERN вирішила відкласти остаточне рішення про продовження співпраці з Росією, Білоруссю та ОІЯД спочатку до червня 2022 року, а потім, у червні 2022 року, до дат продовження їх контрактів, які були у червні 2024 року, листопаді 2024-го та січні 2025 року відповідно.

Читайте також: Як війна вплине на українську науку: три ризики

Це рішення призвело до ускладнень у діяльності експериментів CERN. Одним із найважливіших аспектів діяльності вчених є публікаційна активність. Оскільки CERNівські експерименти виконуються на передньому краї науки, мають високі індекси цитування і вчені, що входять до колаборації, відповідно володіють високими наукометричними показниками. Це поширюється і на інститути, лабораторії, заклади вищої освіти, де працюють ці вчені. Крім того, оскільки експерименти дороговартісні, в публікаціях зазвичай висловлюється подяка організаціям, що забезпечують фінансування.

Навколо цього розгорнулася боротьба. Росіяни всіляко намагалися протягнути рішення, щоби нічого не змінювалося. Я зустрічався з керівниками всіх великих експериментів CERN, вони мене практично вмовили, що це найкраще рішення. Кінець березня. Буча та Ірпінь. Я прийшов до офісу керівника однієї з головних колаборацій CERN Люка Мальгері і сказав, що Україна за запропоноване рішення голосувати не буде. На той момент до української сторони прислухалися. Ми наполягали, щоб їх взагалі вивели з публікацій.

До кінця літа 2022 року керівництвом CERN і його великих експериментів було сформульовано дві опції, обидві не на нашу користь. Нам запропонували вибрати менше зло: українським вченим доведеться або підписувати наукові статті разом з російськими інститутами, які відкрито підтримали війну, або взагалі припинити підписувати статті. Миттєво включилася наша молодь і в останній момент дуже публічно було запропоновано на обговорення опцію від України. На щастя, нас почули. Забігаючи наперед, скажу, що вона і перемогла в результаті голосування в усіх колабораціях на початку 2023 року. Хоча цьому передувала величезна робота. Безліч зустрічей, обговорень, домовленостей. Була невтомна робота Ігоря Костюка в колаборації LHCb, полум'яне втручання Анастасії Великої на зустрічі колаборації CMS, обурене повідомлення Олексія Лук'янчука, коли членам колаборації ATLAS було поставлено питання, хто хоче представити результати на конференції в Росії… Все це мало потужну підтримку з боку Національної академії наук України, зокрема її президента академіка Анатолія Загороднього. Не завжди ми знаходили підтримку серед своїх. Наша перемога виявилася несподіваною для росіян. Але вона була і продовжує бути знаковою, тому що спроби тих, хто «співчуває», провести ревізію цих рішень тривають досі під приводами підтримки молодих вчених, кажучи, що це дискримінація і що «наука поза політикою».

Наступним досягненням у грудні 2023 року було ухвалення Радою CERN рішення про непродовження угоди про участь і Білорусі, і Росії. 30 листопада 2024-го вчені з російських інститутів з валізами залишили Женеву. А білоруси — ще влітку 2024 року.

Читайте також: В Україні створять мережу музеїв науки – МОН

І весь цей час, починаючи з 2022 року, триває напружена робота, щоб переконати членів Ради CERN у тому, що співпраця з Об'єднаним інститутом ядерних досліджень (ОІЯД) є небезпечною та недоцільною.

Що таке ОІЯД?

ОІЯД розташовано в Дубні. Крім ОІЯД у цьому місті знаходиться конструкторське бюро «Радуга» та його будівельний завод, який виробляє деталі для військових літаків (Су-25, Су-34) та крилатих ракет, таких як Х-55 та Х-101. Ракета Х-101 знищила лікарню «Охматдит» у Києві у липні цього року. Крім того, більшість ракет, використаних під час атаки Росії на українські енергетичні об'єкти 17 листопада, було зроблено в Дубні. «Радуга» та її виробничий завод відкрито входили до списку інститутiв-співробітникiв ОІЯД до 2016 року. «Радуга» проводила спільні дослідження з ОІЯД та продовжує вести спільну підготовку кадрів, будівництво житла у Дубні тощо.

Крім того, у 2005 році ОІЯД ініціював створення Особливої економічної зони в Дубні, де розміщено безліч інших військових підприємств, що спеціалізуються на виробництві безпілотників, електронних компонентів, технічних тканин та військового обладнання.

Вчені ОІЯД та підприємства Дубни, з якими вони працюють, також діляться своїми знаннями з країнами, які підтримують російську агресію в Україні: Іраном та Північною Кореєю. Особлива економічна зона Дубни підписала угоду про співпрацю з Іраном у 2023 році та прийняла північнокорейський міністерський візит у квітні 2024 року з метою розширення співробітництва.

У 1995 році ОІЯД заснував Дубненський державний університет, де вчені та інженери ОІЯД готують кадри не тільки для військових підприємств у Дубні, а й з 2023 року діє спеціальна програма з підготовки інженерів-електронників для Ірану.

Вчені ОЯІД також працюють безпосередньо над проєктами з подвійним застосуванням, такими як розробка паливних елементів для безпілотників або методів нейтронної активації для виявлення дефектів в частинах ракет без їх демонтажу. Само собою зрозуміло, що ці проєкти суперечать статуту ОІЯД, в якому говориться, що «результати досліджень, отримані в інституті, можуть бути використані лише з мирною метою на благо всього людства». Але вони добре узгоджуються зі стратегією російського уряду з науково-технічного розвитку, яка обговорювалася на засіданні Ради з науки та освіти Російської Федерації під головуванням Владіміра Путіна, яке відбулося в ОІЯД 13 червня 2024 року. ОІЯД співпрацює з більш ніж 200 інститутами в Росії, 79 з яких перебувають під санкціями в Україні та інших країнах за підтримку війни проти України.

Більш того, ОІЯД має кілька спільних підприємств з Федеральною службою безпеки Росії (ФСБ). Cпівробітники служби безпеки ОІЯД є співробітниками ФСБ. Навіть офіс профспілки ОІЯД міститься в будівлі ФСБ у Дубні. Але найбільше занепокоєння викликає те, що вчені ОІЯД, які працюють на підприємствах ФСБ, також є членами великих міжнародних колаборацій. Це забезпечує їм безперешкодний доступ до наукових установ у всьому світі.

Зрештою, незважаючи на участь у науковому шпигунстві, ОІЯД заявляє про співпрацю з 990 науковими установами у більш ніж 70 країнах. Цей доступ важливий, оскільки технологічні розробки нe є сильною стороною Росії. Якщо раніше вона використовувала наукове шпигунство для отримання нових технологій (як у випадку з Мангеттенським проєктом), то тепер Росія робить це через участь у міжнародних наукових проєктах. Російські науково-дослідні інститути традиційно мають потужну виробничу інфраструктуру, що дозволяє не тільки проводити експериментальні дослідження за допомогою цих нових технологій, а й виготовляти обладнання, зокрема для російського ВПК.

Окрім доступу до CERN ОІЯД бере участь в експериментах у двох великих лабораторіях США: в експериментах з нейтрино в Національній лабораторії FermiLAB поблизу Чикаго, а також в експериментах на колайдері RICH у Брукхейвенській національній лабораторії біля Нью-Йорка. ОІЯД також є учасником експерименту з пошуку темної матерії Darkside у підземній Національній лабораторії Гран-Сассо в Італії, експерименту RICOCHET у Греноблі у Франції та проєкту коллайдера FAIR у Дармштадті у Німеччині. Він також є частиною проєкту Worldwide LHC Computing Grid, який дозволяє ОІЯД та його партнерським інститутам (багато яких працюють над військовими розробками, як описано вище) виконувати обчислення, використовуючи наукову обчислювальну інфраструктуру, розташовану у наукових центрах у всьому світі.

Читайте також: Експерт розповів, які переваги може дати Україні налагодження співпраці з науковцями, які виїхали за кордон

Усе це показує силу російської наукової пропаганди: незважаючи на співпрацю з ФСБ та участь у російських військових проєктах, вчені з ОІЯД та через нього інших інститутів у Росії продовжують брати участь у міжнародних наукових проєктах, публікуватися у міжнародних журналах та подорожувати Європою та всім світом практично без будь-яких обмежень. Це дає необмежені можливості для придбання нових технологій, корисних для створення нової зброї для використання в Україні та за її межами. ОІЯД поки що не перебуває під санкціями в Україні. Це має бути виправлено якнайшвидше. Українські вчені у CERN подвоюють свої зусилля, щоб переконати наукову спільноту у CERN та за її межами у небезпеці продовження співпраці з ОІЯД.