У перший день саміту Європейської Ради після тривалих дискусій прийняли складну заяву. У ній йдеться про готовність як до розвитку співпраці з Росією в низці областей, так і до введення нових санкцій "в разі необхідності", хоча санкції запровадили за спробу анексії Криму та розв'язання війни на сході України. Все це продовжується вже понад сім років.
"Європейська Рада наголошує на готовності ЄС до вибіркової взаємодії з Росією в тих сферах, які становлять інтерес для Євросоюзу", - йдеться в підсумковому документі.
У Єврораді кажуть, що діалог з Росією був би корисним. Серед корисних тим там називають проблему клімату, захист навколишнього середовища, охорону здоров'я. Також згадуються міжнародні політичні теми: іранський атом, Сирія, Лівія.
"Європейська Рада вивчатиме формати діалогу з Росією та умови його проведення", - зазначається у висновках.
Одночасно із затвердженням про готовність до співпраці саміт доручив Єврокомісії і Боррель підготувати варіанти на випадок, якщо буде потрібно знову вводити санкції щодо Росії.
У заяві йдеться про необхідність "рішучої і скоординованої відповіді на будь-які подальші зловмисні, незаконні та підривні дії Росії". Відзначається, що "для цього потрібно використовувати всі інструменти ЄС".
"Європейська Рада очікує, що російське керівництво продемонструє більш конструктивну діяльність і політичну рішучість і припинить дії проти ЄС і його держав-членів, а також проти третіх країн", - йдеться в документі.
ЄС також засудив обмеження фундаментальних свобод в Росії та скорочення простору для громадянського суспільства.
"У зв'язку з цим Європейська Рада просить Єврокомісію і Високого представника (Борреля) підготувати варіанти подальших обмежувальних заходів, в тому числі економічних санкцій", - наголошується в документі.
Раніше стало відомо, що Німеччина і Франція хочуть покликати президента РФ Путіна на саміт ЄС на рівні глав держав і урядів. Це запропонувала канцлерка Німеччини Меркель, а президент Франції Макрон її підтримав.
Пізніше Меркель і Макрон публічно підтримали запрошення Путіна на саміт лідерів ЄС, куди господаря Кремля перестали кликати після спроби анексувати український Крим у 2014 році.