Турецький уряд планував більше року направити війська в Сирію для боротьби з "Ісламсьою державою", до того, як нарешті зробити цей крок на цьому тижні. Цим планам нібито протистояли військові офіцери, які брали участь у невдалій спробі держперевороту в Туреччині, заявив видання The Washington Post турецький чиновник на правах анонімності.
Він повідомив, що Туреччина направила додаткові танки через кордон, щоб зміцнити позиції навколо сирійського міста Джераблус, яке перебувало під контролем "Ісламської держави". 24 серпня сирійської опозиції за підтримки Туреччини вдалося взяти під свій контроль місто. ЗМІ писали, що, таким чином, Туреччина почала сухопутну операцію "Щит Євфрату" (Джераблус розташований на березі річки Євфрат). Повідомлялося, що в операції беруть участь літаків F-16, артилерія, системи реактивного вогню, танки. Тоді ж президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган заявив, що операція "Щит Євфрату" спрямована не тільки на протидію ІД, але й проти груп самооборони сирійських курдів.
Автор статті пише, що раніше турецькі плани не вдавалося впровадити в життя через небажання у збройних силах, ситуація ускладнилася після того, як був збитий російський літак в листопаді. Тоді Туреччина призупинила польоти над Сирією.
В Анкарі вважають, що протягом року військові, які брали участь у невдалій спробі перевороту, намагалися зірвати плани президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана виконати давню вимогу США по відношенню до Туреччини і зайняти більш активну позицію щодо "Ісламської держави" в Сирії.
"Деякі командири в турецькій армії наполегливо працювали над тим, щоб зірвати план Туреччини йти проти "Ісламської держави". Знову і знову вони придумували відмовки, як, наприклад, відсутність військових сил і засобів, все тільки заради того, щоб не дати владі рухатися вперед", - заявив турецький чиновник.
Як підкреслюється в статті, вторгнення Туреччини в Сирію стало можливим і завдяки недавньому зближення між Москвою та Анкарою. Адже тепер турецькі військові літаки можуть літати над полем бою в Сирії вперше з листопада.
Видання зазначає, що намір Туреччини втрутитися в ситуацію Сирії в даний час спробою обмежити територіальні амбіції сирійських курдів, яких підтримують США в боротьбі проти "Ісламської держави".
Із швидким падінням Джераблус, акцент тепер перемістився в сирійське місто Манбідж.
Після операції в Джераблус, курди залишили і Манбидж.
Як пише видання The New York Times, операцією в Сирії Ердоган показує свою владу в Туреччині.
Після спроби перевороту в Туреччині, турецька влада провела масові чистки в рядах військових, що викликало занепокоєння у Заходу. США подумали, що Туреччина або не хоче або не може бути надійним партнером проти "Ісламської держави". Проте Туреччина в середу, 24 серпня, направила в Сирію танки і спецназ.
"Операція, яку провели незабаром після невдалого перевороту, забезпечила більш оперативний контроль над збройними силами (для Ердогана – ред.). Це дозволило йому здійснити найамбітнішу роль Туреччини в сирійській війні", - йдеться в статті.
Тепер постало питання про турецькі війська всередині Сирії: як довго вони будуть залишатися там? Турецькі офіційні особи не дали відповіді на це питання, але вказали, що армія буде залишатися до тих пір, як не буде нейтралізована загроза безпеці Туреччини – в особі "Ісламської держави" і сирійських курдських бойовиків.
Нагадаємо, що видання The Economist писало, що вторгшись в Україну і Сирію, Путін зміг створити видимість, що Росія тепер рівносильний суперник США. "Ця ідея не просто популярна серед росіян, але і містить в собі серйозний сигнал. Путін боїться, що Росія, ослабнувши, може захотіти повалити його режим. І в поширенні прагнень до побудови демократії він звинувачує США", - йшлося в статті.
Також The Economist писало, що невдалий переворот у Туреччині дав шанс Ердогану захопити більше влади.