UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експортний контроль над Росією працює краще, ніж здається — Politico

Той факт, що Москва так прагне дискредитувати експортний контроль, може свідчити про те, що ці заходи не є неефективними.

Читаючи заголовки ЗМІ, можна було б повірити, що експортний контроль, спрямований на обмеження доступу Росії до західних технологій, не працює. Сенсаційні історії про те, як Москва продовжує імпортувати першокласні високотехнологічні товари для своїх військових — всупереч експортному контролю США та ЄС — з'являються всюди.

Такі повідомлення правдиві — і вони мають значення. Вони також корисні для підвищення обізнаності політиків про численні прогалини, які необхідно усунути, щоб перешкодити Москві вести війну проти України. Проте ці розповіді відображають лише частину історії — і реальність може бути не такою похмурою, як про це свідчать яскраві заголовки, зазначає Politico.

Читайте також: Росія подвоїла імпорт інгредієнта для вибухових речовин за допомогою Заходу — WSJ

Насправді експортний контроль, ймовірно, працює краще, ніж можна було б подумати. У 2023 році російський імпорт першокласних (західних) технологій впав на 30-40% порівняно з довоєнним рівнем.

Звичайно, немає сумнівів, що цього недостатньо, щоб зупинити російську військову машину, і що потрібно зробити більше — наприклад, змусити західні фінансові установи посилити належну перевірку продажів напівпровідників. Проте таке стрімке падіння є далеко не дрібницею, особливо в той час, коли потреби Росії у високих технологіях ніколи ще не були такими високими.

Щобільше, Москва тепер платить завищені ціни за доступ до товарів, які їй вдається імпортувати обманним шляхом. Візьмемо, наприклад, експорт з Туреччини: у першій половині 2023 року його середня ціна зросла на 80% порівняно з 19-відсотковим зростанням турецьких поставок до інших країн. Це свідчить про те, що Москві доводиться платити високу ціну за доставку західних товарів, і знову ж таки експортний контроль є основною причиною цього.

Читайте також: США зробили ще один крок, щоб зупинити потік технологій до РФ для виробництва зброї

Крім того, сусіди Росії також вважаються одними з тих, хто обходить правила, коли йдеться про високотехнологічні товари, оскільки торгівля між країнами ЄС і такими країнами, як Казахстан, Вірменія чи Киргизстан, різко зросла після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Деякі європейські фірми експортують десятки заборонених товарів до цих невеликих країн. Коли вони потрапляють, скажімо, до Киргизстану, ці товари перепаковують і відправляють до Росії, порушуючи експортний контроль.

Зрозуміло, що такі мережі обходу існують, і їх потрібно закрити. Однак ця аргументація має два серйозні недоліки. По-перше, такі поставки — це дрібниця порівняно з потребами Росії.

Читайте також: Зростання російського ВВП дає певні уроки — але не ті, про які думає Путін — Financial Times

По-друге, така контрабанда не обов'язково є головною причиною торговельного зростання між Європою та сусідами Росії. Аналіз агентства Bloomberg показує, що лише 7% зростання казахстанського експорту до Росії минулого року було пов'язано з товарами, що підлягають західному експортному контролю.

"Виходячи з цих неспростовних фактів, стверджувати, що експортний контроль над Росією повністю провалився, було б необачно. Заходи мають недоліки, але вони обмежують доступ Москви до високотехнологічних товарів і роблять ведення війни для Кремля складнішим і дорожчим", — зазначає Politico.

Нагадаємо, що Рада ЄС ухвалила 14-й пакет антиросійських санкцій. Обмежувальні заходи спрямовані на важливі сектори російської економіки та повинні ускладнити країні-терористці обхід санкцій. Більше про паралельний імпорт й обхід санкцій Росією пише Олександр Лємєнов у статті "Як РФ обходить санкції для виробництва високотехнологічної зброї".