Впродовж цілого покоління величезне сховище на найбільшому нафтопереробному заводі 3 у Порт-Артур (штат Техас) було заповнене нафтою з Саудівської Аравії.
Сам завод Motiva належить саудитському нафтовому гіганту Aramco. З 1988 року він гарантував близькосхідному королівству стратегічну присутність на найбільшому енергетичному ринку світу. Танкери з мільйонами барелів щомісяця прибували з Саудівської Аравії в Порт-Артур і були основою сильних енергетичних і політичних зв'язків між Вашингтоном і Ер-Ріядом.
Але раптом у Техас почало прибувати дуже мало саудитських кораблів.
Про це пише Bloomberg, додаючи, що з липня Aramco сильно скоротив поставки в США, намагаючись висушити серед інших сховище Motiva. Саудівська Аравія намагається підняти ціну на нафту, жертвуючи навіть цінним для неї американським ринком. Скорочення поставок з близькосхідного королівства відчули на собі також сховища в Ель-Сегундо у Каліфорнії, а також Лейк-Чарльз в Луїзіані. В цілому саудитський експорт нафти в США впав до найнижчого рівня за 30 років.
"Обвал дуже сильний. Йдеться не просто про те, що зараз саудитський експорт зменшився, він лишається низьким вже кілька місяців", - скзаав головний аналітик з питань нафти в Energy Aspects Ltd Амріта Сен.
Таким чином, американська незалежність від саудитської нафти, яка була риторичним прагненням цілих поколінь політиків у США, від Джиммі Картера до Джорджа Буша-молодшого, тепер стала цілком реальною. Хоч це відбувається і за бажанням постачальника, а не клієнта. В жовтні США щоденно імпортували лише 525 тисяч барелів нафти з Саудівської Аравії. Це найнижчий показник з 1987 року. Ще десять років тому він становив 1,5 мільйона барелів на день.
Саудівська Аравія, яка десятиліттями добивалася статусу другого найбільшого постачальника нафти в США після Канади, тепер опустилася на четверту позицію. Тепер навіть Ірак і Мексика більші продавці нафти для Америки, ніж королівство. Це вперше з 1990 року.
Раніше повідомлялося, що ціни на нафту зростають на рішенні Саудівської Аравії обмежити експорт. Експорт нафти Саудівської Аравії в серпні обмежить рівень у 6,6 млн барелів на добу. Дане рішення продиктоване підвищенням попиту на нафту всередині країни, а також поглибленням скорочення нафтовидобутку.
Країни ОПЕК домовились про скорочення видобутку нафти після року переговорів. З 1 січня 2017 року вони скоротили видобуток нафти на 1,2 млн барелів на день - до 32,5 млн. При цьому угода передбачає і участь країн, що не входять в картель. Вона розрахована на півроку з можливістю продовження ще на шість місяців.