UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерт: Після вторгнення Росії в Україну союзники США можуть задуматися про ядерні арсенали

Країни в Європі і на Далекому Сході більше не можуть покладатися на американську «ядерну парасольку».

Коли Росія вирішила вторгнутися в Україну, це стало яскравим випадком, коли ядерна держава розв’язала війну проти безядерного меншого сусіда. При цьому, Москва постійно вдавалася до ядерних погроз впродовж всього конфлікту.

Всі ці факти викривають важливу проблему логіки ядерного стримування в 21-му столітті, - сказав під час обговорення в Atlantic Council професор управління Дартмутського університету Деріл Пресс.

Він зауважив, що у світі - від Європи до Східної Азії, - дуже багато союзників США відмовилися від побудови власних ядерних арсеналів в обмін на захист американської «ядерної парасольки». І цей підхід добре спрацював у 20-му столітті, не допустивши початок ядерної війни і стримуючи розповсюдження арсеналів. Однак, на думку експерта, цей підхід не може працювати далі з двох причин. 

«По-перше, Америка менш зацікавлена в результаті конфліктів, ніж локальні гравці. Об’єктивно Росія більше зацікавлена у результаті війни з Україною, ніж США. КНДР більше зацікавлена в тому, як закінчиться конфлікт на Корейському півострові, ніж Америка. І це повинно змусити союзників переглянути їхнє ставлення до поточної логіки ядерного стримування», - зауважив Пресс.

«По-друге, КНДР розвиває ядерні можливості, які дозволили б завдати удар по США.Тому розумні аналітики в Південній Кореї чи Японії повинні поставити собі питання, чи буде Вашингтон ризикувати своєю безпекою, щоб захистити їх? Якщо відповідь ні, тоді вони мають всі причини замислитися, чи варто їм почати нарощувати власні подібні можливості», - додав він.

Читайте також: Ядерні погрози Росії спрацювали, і Китай це помітив - експерт

Пресс також зауважив, що в Південній Кореї базуються американські ядерні сили, які повинні стримувати агресію КНДР. І їх було достатньо, коли північ тільки погрожувала побудувати ядерний арсенал. Однак, тепер він існує. І якщо уявити собі гіпотетичну ядерну атаку Пхеньяна проти Сеулу, чи прийдуть на допомогу США, знаючи, що Північна Корея здатна завдати ядерний удар по американській території? Це питання залишається без відповіді. Попри присутність американських ядерних сил в Південній Кореї, рішення про відповідь на агресію Пхеньяна все одно будет ухвалюватися у Вашингтоні. Тож, на думку Пресса, у Південної Кореї є всі причини подумати про власні засоби стримування.