Колишній посол США в Україні Стівен Пайфер розкритикував ідею українського президента Петра Порошенка спрямувати до Азовського моря кораблі НАТО й США - військові кораблі інших країн завадили б Україні і могли б спровокувати конфлікт між НАТО і Росією, пише "Голос Америки".
Порошенко в інтерв'ю деяким європейським виданням і телеканалам закликав НАТО відправити свої військові кораблі до Азовського моря, щоб допомогти Україні і перервати блокування росіянами українських портів. Проти цієї ініціативи виступив Пайфер - через декілька причин.
Так, Пайфер вважає, що військові кораблі НАТО в Азовському морі призведуть до військового конфлікту на умовах, із самого початку невигідних для Альянсу, коли географічне становище Росії і близькість російських кораблів до рідного берега зіграє на користь Москви.
Також, зазначив екс-посол, поява кораблів Альянсу у водах Азовського моря порушить угоду між Росією і Україною, в якому є положення, згідно з яким кораблі третіх країн не можуть потрапляти до акваторії Азовського моря інакше, ніж з дозволу як Росії, так і України.
"Я вважаю, що збереження цієї угоди і збереження його легітимності дуже важливо для України, тому що ця угода є основою для утвердження України про те, що вона має право вільного входження в Азовське море. НАТО не повинно робити кроків для підриву легітимності цієї угоди", - підсумував Стівен Пайфер.
2 грудня Президент України Петро Порошенко закликав Німеччину і країни-члени НАТО відправити військові кораблі до Чорного моря після того, як російські спецназівці захопили у Керченській протоці українські катери, буксир та 24 моряка. Метою є стримування російської агресії та забезпечення безпеки в регіоні. Крім цього, президент закликав відправити кораблі і до Азовського моря - з тою же метою.
Нагадаємо, 25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали декілька моряків, загалом РФ незаконно захопила 24 українця.
Росія на порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупанту "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували їх за обвинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб". Після арешту моряків почали вивозити до СІЗО "Лефортове" у Москві.
Україна не визнає захоплення кораблів та "суди" над моряками ВМС, та наголошує на тому, що перехід до Маріуполя здійснювався відповідно до норм міжнародного права щодо забезпечення безпеки судноплавства. Позицію країни поділяють західні партнери.
Докладніше про нерішучість Заходу у підтримці України проти російської агресії читайте у статті Володимира Кравченка "Різноголосся євроатлантичного хору" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".