Переговори між кредиторами і Грецією не так швидко прогресують, як хотілося б, що знову загрожує Афінам виходом з єврозони, пише німецька газета Die Welt.
Як підкреслює видання, економічні перспективи Греції з багатьох причин досить похмурі.
Невизначеність у зв'язку з переговорами з кредиторами тільки "тягне" грецьку економіку глибше в рецесію: підприємці не інвестують, а налякані громадяни почали класти гроші не в банки, а під подушку. Після жорстких переговорів для подальшого пакету допомоги у багатьох греків тепер з'явився новий ворог – німецький канцлер Ангела Меркель.
Звичайно, як зазначає газета, зараз літо і країна отримує гроші за рахунок іноземних туристів. Але для багатьох простих громадян настали не самі радісні часи і вони забирають свої гроші з рахунків. "Ясно одне: без підтримки ЄЦБ не обійтися. І відновлення не відбудеться до тих пір, поки не прийде новий пакет допомоги", - йдеться в статті.
А вже 20 серпня Греція повинна виплатити 3,2 млрд євро в ЄЦБ, гроші, яких у Афін немає. І країна їх не отримає без реального проведення реформ в подальшому. Як повідомив співробітник казначейства Афін, переговори з кредиторами можуть бути завершені протягом кількох днів. "Це абсолютно нереально", - в теж час звучить у переговорних колах.
Економісти попереджають, що основним завданням Греції зараз є стабілізація фінансової системи. За словами президента Німецького інституту економічних досліджень (DIW) у Берліні Марселя Фратцера, грецьким банкам, можливо, буде потрібно щонайменше 25 млрд євро нового капіталу. "Греції потрібен банк для реабілітації "хворих" банків. Органи управління капіталу повинні бути підтримується протягом тривалого часу", - підкреслив він.
Інші експерти кажуть, що країна знаходиться в стані потрясіння вже протягом декількох років. І це зараз посилюється проблемами у внутрішній політичній ситуації. Розкол у правлячій партії СІРІЗА стає все глибшим. Усе це може затягнути переговори з кредиторами. "Шанси на перебування Греції у валютному союзі тонуть - незалежно від того, хто переможе на виборах", - говорять експерти.
Минулого тижня видання The Wall Street Journal писала, що СІРІЗА проведе у вересні надзвичайний з'їзд. Видання нагадує, що розкол у партії вибухнув ще в середині липня, коли чверть депутатів партії проголосували проти заходів жорсткої економії, які були умовою для початку переговорів з кредиторами.
29 липня Ціпрас заявив, що через розбіжності в парламентській коаліції на тлі ухвалення угоди з кредиторами в країні можуть пройти дострокові вибори.
Кілька місяців, поки йшли переговори з МВФ і ЄС, Ціпрас і його соратники по СІРІЗА продовжували жорстку риторику щодо умов кредиторів і відмовлялися від угоди з ними. Однак у липні Ціпрас змушений був відступити і погодився на умови кредиторів, які припускали голосування в парламенті за заходи жорсткої економії. Як він сам сказав, що він прийняв угоду, хоча особисто в нього не вірить.
Голосування в парламенті Греції супроводжувалося скандалами та демаршами в партії Ціпраса, які відмовлялися приймати привезене ним угоду. Кілька десятків його однопартійців саботували голосування, однак решення вдалося ухвалити завдяки підтримці опозиції.
Як повідомило раніше повідомило агентство Reuters з посиланням на грецькі ЗМІ, Греція наполягає на 24 млрд євро в першому транші допомоги. Ці кошти можуть піти на рекапіталізацію банків країни, погашення короткострокових кредитів і виплату заборгованості Європейському центральному банку.
МВФ на минулому тижні згорнув колишню програму допомоги Греції, оскільки у фонді прийшли до висновку, що в її рамках можна допомогти Афінам повернутися на ринок приватних запозичень. У результаті Греція офіційно попросила допомоги у МВФ, у зв'язку з чим і було скликано засідання правління фонду.
Рішення про відмову в негайній видачі кредитів Греції було прийнято всупереч бажанням глави МВФ Крістін Лагард, пише FT з посиланням на високопоставлених європейських чиновників. Згідно з протоколом засідання правління, проти надання допомоги виступили кілька азіатських членів фонду, а також Канада і Бразилія.