UA / RU
Підтримати ZN.ua

Економіка Єгипту страждає від глобальних потрясінь

Зростання цін на продовольство та девальвація національної валюти вдарили не лише по бідняках.

Упродовж десятиліть більшість єгиптян залежали від уряду у забезпеченні доступності основних товарів, але цей соціальний договір перебуває під тиском через наслідки війни Росії в Україні.

Єгипет, країна з населенням понад 103 мільйони людей, відчуває нестачу іноземної валюти, необхідної для купівлі предметів першої необхідності, таких як зерно та паливо, повідомляє AP NEWS.

Читайте також: Більшість арабів вважає, що демократія робить економіку слабшою - дослідження

Щоб утримати американські долари в країні, уряд посилив імпорт, що означає зменшення кількості нових автомобілів та літніх суконь.

Для майже третини єгиптян, які живуть у бідності, і ще мільйонів людей, які перебувають у поганих умовах, економічні проблеми країни означають, що чим покупки у міжсезоння значно менш важливі, ніж забезпечити їжу на столі.

Фатіма, 32-річна прибиральниця у Каїрі, каже, що її родина перестала купувати м'ясо п'ять місяців тому. Курка також стала розкішшю. Щоб звести кінці до кінця, вона займає гроші у родичів.

Вона стурбована тим, наскільки високі ціни вплинуть на соціальну структуру Єгипту. Вона турбується, що злочинність і злодійство зростуть, тому що люди не мають достатньо грошей, щоб прогодувати себе.

Єгипет звернувся за кредитами, щоб сплатити за імпорт зерна для хліба, що субсидується державою. Країна також бореться із стрімким зростанням споживчих цін на фоні девальвації єгипетського фунта.

Відсутність продовольчої безпеки у найбільшого у світі імпортера пшениці, 80% якої надходить із охопленого війною Чорноморського регіону, викликає серйозне занепокоєння.

"Якщо говорити про хліб в обмін на свободу, то цей договір було порушено вже давно", - сказав Тімоті Калдас, економічний експерт Інституту близькосхідної політики "Тахрір".

Річна інфляція зросла до 15,3% у серпні, порівняно з трохи більше ніж 6% у тому ж місяці минулого року. Єгипетський фунт нещодавно досяг рекордно низького рівня по відношенню до долара США, що зміцнюється, продаваючись за ціною 19,5 фунтів за $1.

Це призвело до збільшення торгового та бюджетного дефіциту, оскільки іноземні резерви, необхідні для покупки зерна та палива, впали майже на 10% у березні, незабаром після того, як вторгнення Росії призвело до різкого зростання цін на сировинні товари, а інвестори вивели мільярди доларів із Єгипту.

У Єгипту мало варіантів, як упоратися з діркою у своїх фінансах. Як і в попередні кризи, він звернувся за допомогою до арабських союзників із країн Перської затоки та Міжнародного валютного фонду.

Новий кредит МВФ допоможе збільшити іноземні резерви Єгипту, що скорочуються, які впали до 33 мільярдів доларів з 41 мільярда доларів у лютому. Однак новий кредит збільшить зовнішній борг Єгипту, що роздмухується, і який зріс з 37 мільярдів доларів у 2010 році — до повстання "арабської весни" — до 158 мільярдів доларів станом на березень, згідно з даними єгипетського центрального банку.

Лідери звинувачують у цих проблемах пандемію коронавірусу, яка завдала шкоди життєво важливій індустрії туризму, та цінові потрясіння, спричинені війною в Україні. Вони також звинувачують революціонерів та тих, хто підтримував "братів-мусульман".

Колишній військовий генерал сказав, що наслідки тих років коштували Єгипту 450 мільярдів доларів — ціна, яку, за його словами, мають заплатити всі.

Критики, однак, стверджують, що уряд упустив шанс провести реальні реформи і витрачає надто багато коштів на непотрібні мегапроекти, будуючи нову адміністративну столицю. Уряд підносить будівельний бум як генератор робочих місць і двигун економіки.

За словами Хаснаїна Маліка, керівника відділу досліджень акцій компанії Tellimer, яка займається інвестиційним аналізом ринків, що розвиваються, контроль держави над економікою і "надмірно велика роль підприємств, пов'язаних з військовими", історично витісняють іноземних інвесторів і приватний сектор. Плани уряду щодо продажу міноритарних пакетів акцій деяких державних підприємств "не обов'язково вирішать цю проблему", - сказав він.

Єгипетська еліта може протистояти зростанню витрат, комфортно живучи у квартирах з видом на Ніл та закритих селищах за межами каїрської метушні. Життя єгиптян середнього класу погіршується, каже Маха, 38-річна співробітниця технологічної компанії та мати двох дітей, яка попросила називати її лише на ім'я, щоб говорити вільно.

"Я думаю, що зрештою ми спустимося вниз соціальними сходами і опинимося за межею бідності", - сказала вона.

Цього літа уряд узяв кредит на 500 мільйонів доларів у Світового банку та 221 мільйон доларів у Африканського банку розвитку для закупівлі пшениці. Цього вистачить приблизно шість тижнів програми субсидування хліба для 70 мільйонів єгиптян із низькими доходами.

Китай допоміг із валютним свопом на 2,8 мільярда доларів. Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати та Катар надали 22 мільярди доларів США у вигляді короткострокових депозитів та інвестицій.

"Те, що вони зацікавлені в стабільності в Єгипті, відповідає їх стратегічним інтересам. Вони дійсно не хочуть повторення 2011 року та його наслідків", - сказав Девід Баттер, молодший науковий співробітник аналітичного центру з міжнародних відносин Chatham House.

За його словами, арабські держави Перської затоки також роблять стратегічні інвестиції до Єгипту у короткостроковій та довгостроковій перспективі.

Уряд оголосив про "надзвичайну" програму соціального захисту, яка буде розгорнута цього місяця і призначена для 9 мільйонів сімей з розширеними грошовими виплатами та талонами на харчування.

Чиновники говорять про те, як вони впоралися з кризою постачань, спричиненою пандемією та війною в Україні, стверджуючи, що пшениці та інших основних продуктів харчування вистачить на шість місяців.

Для деяких від'їзд із країни обіцяє нові сподівання. Згідно з діаграмою Міжнародної організації з міграції, єгиптяни, поступаючись лише афганцям, посідають перше місце серед "цього року, які "незаконно прибули" до Європи.

Оскільки тиск на єгипетський фунт зростає, уряд може знову девальвувати валюту.

"Це буде боляче. Це прискорить інфляцію", - сказав Калдас, економічний експерт Інституту Тахрір. — Субсидії на хліб — це лише одна стаття у бюджеті сім'ї. Тож для багатьох сімей це все одно буде дуже боляче”.