UA / RU
Підтримати ZN.ua

Едвард Сноуден попросив міграційну службу залишити його у Росії

Питання про продовження терміну надання тимчасового притулку Сноудену буде вирішувати підмосковне управління ФМС.

Екс-працівник американських спецслужб Едвард Сноуден подав до підмосковного управління Федеральної міграційної служби документи про продовження терміну перебування в Росії. Про це повідомив адвокат Анатолій Кучерена, що представляє інтереси американця. "Існує процедура, яка передбачена російським законодавством. Ми пройшли процедуру отримання тимчасового притулку. 31 липня цього року цей термін закінчується. Відповідно нами було подано документи на продовження його перебування на території Росії", - наводить "Інтерфакс" слова юриста. Кучерена не уточнив, в якому статусі пан Сноуден просить дозволити перебування на території Росії. Адвокат також не став відповідати на питання, чи має намір Сноуден просити російське громадянство.

Раніше про те, що Сноуден подав відповідну заяву до підмосковного управління служби, повідомляли ЗМІ, однак підтверджень цієї інформації не було.

На початку червня директор ФМС Костянтин Ромодановський повідомив, що питання про продовження терміну надання тимчасового притулку Сноудену буде вирішувати підмосковне управління ФМС, якщо він звернеться з відповідною заявою.

Кучерена раніше неодноразово заявляв, що колишній працівник ЦРУ буде самостійно вирішувати питання щодо продовження тимчасового притулку в Росії, виходячи із загрози кримінального переслідування у США. За словами адвоката, найголовніше для Сноудена - це питання безпеки. З урахуванням цього він може попросити продовжити термін тимчасового притулку, якщо вирішить залишитися в Росії.

Тридцятирічний Сноуден, який передав у ЗМІ відомості про проведення спецслужбами США глобальній програмі стеження, в червні минулого року втік зі США до Гонконга, а звідти - до Росії, залишивши в Америці батьків і наречену.

Через те, що американська влада анулювала його паспорт, екс-співробітник ЦРУ більше місяця провів у транзитній зоні аеропорту Шереметьєво. 12 липня 2013 року Сноуден зустрівся з російськими правозахисниками і попросив їх про сприяння у відправленні запиту на надання тимчасового притулку у Росії. 16 липня він передав офіційний запит представнику ФМС РФ. Американець отримав тимчасовий притулок 1 серпня 2013 року на один рік.

Президент РФ Володимир Путін 19 грудня на щорічній прес-конференції запевнив, що російські спецслужби "в оперативному плані не працюють зі Сноуденом". За даними ЗМІ, Сноуден знайшов роботу в сфері інформаційних технологій. Його місце проживання не розголошується. В інтерв'ю бразильському телеканалу Globo він повідомив, що веде "напрочуд відкрите життя", ходить по магазинам, і іноді його навіть впізнають. Проте свідомі росіяни не повідомляють журналістам про зустріч зі Сноуденом: інакше б місце знаходження американця давно було б розсекречено.

На батьківщині Сноудену інкримінують порушення двох статей закону США про шпигунство від 1917 року - несанкціоноване розголошення секретної інформації, що зачіпає національну оборону, і навмисна передача даних американської розвідки особам, які не мають права на отримання таких відомостей. Крім того, його звинувачують у крадіжці власності уряду США. По кожному з пунктів звинувачення йому загрожує до десяти років тюремного ув'язнення.

Між тим, як повідомляли раніше, сам Сноуден вже заявив про те, що хотів би перестати жити у вигнанні і повернутися до нормального існування. Таке зізнання він зробив 24 червня, виступаючи в режимі відеоконференції перед депутатами Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ). "Я хотів би продовжити переїжджати з однієї країни в іншу і жити нормальним життям. Я втратив можливість подорожувати, бо анульовано мій паспорт", - сказав Сноуден, нарікаючи на те, що ситуація навколо нього часом доходить до абсурду.

На початку червня цього року Сноуден також заявив, що готовий перебратися до Бразилії, якщо йому буде надана така можливість. "Термін надання мені притулку тут закінчується на початку серпня. Якщо Бразилія запропонує мені притулок, то я з радістю прийму цю пропозицію. Мені б дуже хотілося жити у Бразилії", - сказав він в інтерв'ю "Globo".

Сноуден також може повернутися до США при сприятливому результаті переговорів із владою Штатів, які вже ведуть. Про це розповів німецький адвокат Сноудена, Вольфганг Калек, який також підкреслив, що для повернення екс-розвідника на батьківщину потрібні певні умови. На його думку, "полюбовне вирішення питання з американською владою було б найрозумнішим варіантом". !zn

Читайте також:

Сноуден хоче змінити Росію на Бразилію

Британська розвідка перехоплювала дані Facebook, - Сноуден

Розвідка США впевнена, що Сноуден співпрацює з Росією