UA / RU
Підтримати ZN.ua

Думки в Європі розділилися щодо заклику Трампа різко збільшити витрати на оборону — Politico

Пропозиція Трампа щодо збільшення оборонних витрат "екстримальна" й обтяжить бюджети більшості країн НАТО, окрім, можливо, Польщі.    

Новообраний президент США Дональд Трамп хоче, щоб члени НАТО витрачали на оборону колосальні 5% ВВП, що більш ніж удвічі перевищує нинішню цільову норму витрат Альянсу. Це викликає переляк серед європейських урядів з обмеженими фінансовими можливостями, зазначають кореспонденти Politico.

"Я не думаю, що це буде 5%, що зараз неможливо майже для всіх країн світу", — заявив міністр оборони Італії Гвідо Крозетто.

Цього року Італія витратить на оборону 1,57% ВВП і має намір досягти 2% у 2028 році. Але Трамп хоче більше грошей, і швидко.

Читайте також: Науседа закликав країни НАТО виділяти 0,25% від ВВП на підтримку України

Цільовий показник у 5% — це більше, ніж витрачає зараз будь-який член НАТО. Минулого року США витратили на оборону 3,4% свого ВВП; Польща найближча до цього показника, витративши 4,12% у 2024 році, і прагне збільшити цей показник до 4,7% цього року.

Витрати, як правило, тим вищі, чим ближче країна до Росії, і тому три балтійські країни різко збільшують свої військові бюджети. Естонія зокрема витратить цього року 3,7% ВВП на оборону. Швеція, яка минулого року витратила 2,1% ВВП на оборону, також вважає, що варто витрачати більше.

"Але багато європейських країн стикаються з бюджетними труднощами й намагаються досягти навіть 2-відсоткової мети", — пишуть кореспонденти.

Читайте також: Польща планує збільшити видатки на оборону, але не за власний рахунок

Німеччина намагається знайти спосіб знову досягти 2% цього року, але лідер опозиційних християнських демократів Фрідріх Мерц, який майже напевно переможе на дострокових федеральних виборах, призначених на наступний місяць, не сприймає слова Трампа буквально.

Водночас Франція намагається з'ясувати, як продовжувати збільшувати витрати на оборону, оскільки бюджетний процес в країні підірваний політичною невизначеністю, а Велика Британія не встановила чітких термінів для досягнення своєї мети у 2,5%.

Цього тижня уряд Чехії заявив, що вперше в історії досягне 2-відсоткового показника.

Читайте також: Рютте закликає Європу повернутися до оборонних бюджетів часів холодної війни

Незалежно від того, чи Трамп наводить добросовісні аргументи на користь збільшення оборонних бюджетів, чи налаштовує НАТО на провал, серед членів Альянсу зростає консенсус щодо того, що нинішню 2-відсоткову ціль необхідно підвищити. Очікується, що цільові показники витрат будуть оновлені під час саміту лідерів в Гаазі в червні.

Раніше The Telegraph повідомляла, що більшість країн Північноатлантичного Альянсу вже витрачають на оборону щонайменше 2% свого валового внутрішнього продукту (ВВП). Вісім членів Альянсу, які не досягли цього показника — серед них Італія, Іспанія і Канада — цього року принаймні витрачають більше, йдеться в газеті.