UA / RU
Підтримати ZN.ua

Дуда підписав скандальний закон про Інститут національної пам'яті

Разом з тим він відправить суперечливий закон для оцінки в Конституційний суд.

Президент Польщі Анджей Дуда підписав закон про Інститут національної пам'яті, яким, зокрема, запроваджується кримінальна відповідальність за "заперечення злочинів українських націоналістів", передає "Укрінформ".

"Після аналізу ситуації я прийняв рішення, що підписую цей закон, і що ці положення зі статті 55а закону (про кримінальне переслідування за звинувачення польського народу у злочинах нацистів - ред.) набудуть чинності", - заявив Дуда.

Водночас, польський президент підкреслив, що у світлі голосів спротиву і побоювань, що ця поправка не дозволятиме говорити правду про події Другої світової війни, він направляє її для оцінки в Конституційний суд РП.

Раніше про те, що він має намір це зробити, він повідомив під час спеціального звернення в Президентському палаці у Варшаві.

"Поправка до Закону про Інститут національної пам'яті стосується надзвичайно болючого, делікатного питання, пов'язаного з мучеництвом польської нації. Під час Другої світової війни були вбиті 6 мільйонів польських громадян, включаючи близько 3 мільйонів польських громадян єврейської національності", - зазначив Дуда.

Він також зазначив, що внесені зміни не є новим законом, та їх обговорення велося протягом року, в тому числі з Ізраїлем.

Як передає "Європейська правда", Дуда у своєму виступі ні словом не обмовився про Україну, яка закликала польського президента ветувати ухвалені парламентом зміни.

Незадовго до цього Верховна Рада прийняла заяву у зв'язку з польським законом про "українських націоналістів".

Нагадаємо, що в ніч на 1 лютого Сенат Польщі 57 голосами ухвалив без поправок скандальний закон про Інститут національної пам'яті, де, зокрема, передбачена кримінальна відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків.

У відповідь президент Петро Порошенко висловив стурбованість прийнятим Сеймом скандальним законом та назвав його необ'єктивним та категорично неприйнятним.

Раніше представники комітетів відхилили пропозицію вилучити із закону запис про "злочини українських націоналістів" і не погодилися прибрати покарання за заперечення цього у вигляді позбавлення волі, тож за пропаганду "бандерівської ідеології" можна отримати штраф або потрапити за грати на 3 роки.

Міністерство закордонних справ України також висловило глибоку стурбованість у зв'язку із схваленням польським парламентом цього законопроекту. Українське зовнішньополітичне відомство закликало офіційну Варшаву до продовження конструктивного діалогу щодо чутливих для обох країн історичних питань.

Також ініціативу польських законотворців розкритикував Ізраїль, який сприйняв його як можливість покарання тих, хто вижив під час Голокосту, за їхні свідчення. У зв'язку з цим, у парламенті Ізраїлю запропонували законопроект, згідно з яким польський закон про Інститут національної пам'яті, що забороняє говорити про причетність поляків до злочинів Третього рейху, прирівнюється до заперечення Голокосту.

Розкритикували законопроект і в Держдепартаменті США, заявивши, що він може підірвати свободу слова й академічний дискурс у країні та закликали Польщу його переглянути.

Директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович сказав, що цей закон спрямований в першу чергу на українців, які живуть зараз в цій країні. Він зазначив, що в обґрунтуванні прийнятого закону вказано на збільшення мігрантів з України.