UA / RU
Підтримати ZN.ua

Дострокове затвердження вакцини проти COVID-19 може бути небезпечним — Bloomberg

Успіх вакцини залежить від вичерпності результатів випробувань.

Пандемія коронавірусу руйнує життя людей. Чим швидше люди зможуть отримати вакцину, тим швидше з’явиться шанс повернути життя до нормального стану. Однак, це не означає, що світ повинен занадто поспішати із застосуванням вакцини проти коронавірусу, пише Bloomberg.

Зазвичай розробка та затвердження вакцини займає кілька років, але зараз весь процес «був утиснутий» в період менше року.

Для прикладу, президент США Дональд Трамп також активно сприяє швидкому застосуванню вакцини. Управління з продовольства і медикаментів США може прискорити процес затвердження вакцини у разі нагальної потреби ще до завершення всіх клінічних випробувань. Трамп хоче, щоб розробники вакцини проти COVID-19 пішли саме цим шляхом.

Компанії AstraZeneca Plc., Moderna Inc. та Pfizer Inc. зараз є найбільш відомими розробниками вакцини проти коронавірусу. Причому, фармацевтична компанія Pfizer є одним із претендентів на дострокове затвердження вакцини. Однак різниця між достроковим схваленням вакцини на основі проміжних даних та остаточним завершенням клінічних випробувань становить лише кілька тижнів або максимум пару місяців. Так чи інакше, успіх вакцини залежить від «повного набору випробувань».

Ефективність вакцини.

Для прикладу, ранні стадії випробування вакцини Pfizer, як і інших фармацевтичних компаній, можна назвати успішними для дострокового затвердження, якщо кашель і температура у людей, які отримують вакцину, зникають, порівняно з тими, хто отримує плацебо. Однак, існують і більш серйозні симптоми хвороби. Варто було б довести до кінця усі клінічні випробування, щоб реально оцінити, чи дійсно вакцина запобігає більшій частині випадків захворювань, і виключити можливість рідкісних побічних ефектів.

Як вакцина діє на різні вікові групи населення.

Літні люди належать до груп населення, найбільш уразливих до COVID-19, і вони потребуватимуть більше доз будь-якої затвердженої вакцини. Часто трапляються випадки, коли вакцини менш ефективно «взаємодіють» з організмами людей похилого віку, оскільки їхня імунна система є слабшою.

Дострокове затвердження вакцини означає, що, швидше за все, буде дуже обмежена кількість даних про те, як діє вакцина на різні вікові групи людей. Для прикладу, лише 43% людей, які проходили випробування вакцини Pfizer були у віці від 56 років і старше. Саме тому, ризики для людей віком від 70 років зростають в геометричній прогресії.  Оскільки люди похилого віку зараз рідше інфікуються коронавірусом, бо стали обережнішими, це може додатково зменшити обсяг наявної інформації.

Дострокове завершення клінічних випробувань призводить до недостатньої кількості інформації про потенційні ризики.

Обмежені ресурси.

Якщо достроково затверджена вакцина виявиться недостатньо ефективною, в результаті це призведе до марного витрачання цінної сировини, яку можна було б використати для виготовлення кращих варіантів вакцин.

Затвердження - це лише один крок до отримання вакцини для людей по всій планеті. Величезні ресурси, починаючи від людського та фінансового капіталу, закінчуючи скляними флаконами, можуть бути використані марно.

Довіра громадськості.

Скептицизм щодо вакцин вже рясніє серед значної частини населення. Дехто стурбований, що поспішати з вакцинацією може бути небезпечно.

Якщо вакцина, яка була схвалена достроково, виявиться недостатньо ефективною, населення може втрати довіру до вакцинації в цілому. Саме тому, варто було б завершити всі стадії випробувань вакцини, щоб упевнитися в її реальній дієвості. Звісно, розробники вакцин можуть подати заяву на дострокове затвердження. Але терпіння допомогло б отримати достатню кількість інформації та забезпечити необхідну ефективність вакцинації, резюмує видання.