UA / RU
Підтримати ZN.ua

Для вступу в НАТО Македонії потрібно змінити назву – генсек

Іншого шляху у Скоп'є немає, вважає Столтенберг.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив про те, що Македонія зможе стати членом Альянсу в тому випадку, якщо змінить свою назву. За словами Столтенберга, НАТО готовий прийняти Македонію, повідомили в прес-службі Північноатлантичного Альянсу

"НАТО готов вітати країну в якості нашого тридцятого члена. Але єдиний спосіб - реалізувати угоду про назву. Іншого шляху до членства в НАТО немає", - сказав генсек НАТО в Брюсселі.

Він додав, що в НАТО уважно стежили за референдумом про перейменування Македонії.

Після того як всі конституційні зміни нової назви будуть завершені, ми зможемо підписати протокол приєднання, надавши Скоп'є місце за столом НАТО вже на початку наступного року. Твитнуть Поделиться

"Це історична можливість. Я настійно закликаю всіх політичних лідерів і партії працювати конструктивно і відповідально, щоб скористатися цією можливістю", - зазначив генсек НАТО.

Читайте також: У Греції стурбовані низькою явкою на референдум щодо перейменування Македонії

У неділю, 30 вересня, в Македонії відбувся референдум. Наступного дня Центральна виборча комісія Македонії обробила 100% результатів референдуму щодо вступу країни в ЄС і НАТО, а також про перейменування держави. Позитивно на питання "Чи згодні ви на членство в ЄС і НАТО, приймаючи Угоду між Республікою Македонія та Грецькою Республікою?" відповіли 91,46% громадян. Проти висловилася 5,65%, проте явка на референдумі склала всього лише 36,91%, що дало право ЦВК країни визнати його таким, що не відбувся. Для визнання референдуму таким, що відбувся, явка повинна була скласти більше половини всіх громадян з правом голосу – всього їх в Македонії 1,806 млн осіб, проте прийшли майже 667 тисяч. Назву країни, яка прописана в Угоді з Грецією, хотіли змінити на "Північна Македонія".

Парламент Македонії 5 липня вдруге проголосував за ратифікацію угоди з Грецією про зміну назви колишньої югославської республіки після того, як президент тимчасово заблокував угоду.

Нагадаємо, 17 червня міністри закордонних справ Греції і Македонії Нікос Кодзіас і Нікола Дімітров, а також спецпредставник ООН Метью Німіц підписали угоду про перейменування Македонії на Республіку Північна Македонія.

Президент Македонії Джорґе Іванов 26 червня відмовився підписати "неконституційну" схвалену парламентом угоду про зміну назви країни на Північну Македонію.

Суперечка про назву Македонії триває понад 25 років. Греція вимагала змінити назву сусідньої країни, щоб уникнути плутанини з однойменним грецьким регіоном. Скоп'є також застерігали від територіальних претензій на всю історичну Македонію. Через суперечку Афіни блокували вступ Македонії до Євросоюзу та НАТО.

Більше про питання перейменування Македонії читайте в матеріалі Костянтина Федоренка "Північна Македонія: (не) втратити історичний шанс" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".