2021 рік стане вирішальним періодом у боротьбі зі зміною клімату. Зміна позиції уряду США щодо «кліматичної політики» надзвичайно важлива, адже загроза є цілком реальною і глобальне «зелене відновлення» має початися вже зараз. Джон Керрі, який є відповідальним президента Джо Байдена з питань клімату, заявив, що конференція країн (Cop26), яка має відбутися в Глазго в листопаді, є фактично останнім шансом світу відвернути «кліматичну катастрофу», пише британська газета The Guardian.
Минулого року відбулося безпрецедентне падіння викидів парникових газів на 7% через карантинні обмеження внаслідок Covid, але знову очікується відновлення рівня шкідливих викидів. Враховуючи те, що уряди усього світу направляють гроші в економіки, спустошені пандемією, швидке повернення до звичного функціонування економіки та бізнесу буде катастрофічним. Дослідження, проведені після фінансової катастрофи 2008 року, показали, що тоді економічне відновлення було на 16% «екологічно чистим», але більшість стимулюючих витрат спрямовувалися на «вуглецево активну» інфраструктуру та діяльність. Цього разу зелені інвестиції повинні бути не лише додатковими компонентами. Уряди мусять активно спрямовувати державні кошти на відновлювані джерела енергії, екологічну транспортну інфраструктуру, утеплення будинків - подалі від викопного палива, особливо вугілля.
Більшість людей погоджуються, що кліматична загроза стає реальною. Минулого тижня найбільше за всю історію опитування громадської думки щодо зміни клімату показало, що дві третини опитаних у 50 країнах вважають, що потепління, спричинене викидами парникових газів, є "глобальною надзвичайною ситуацією". Зміна клімату вже підштовхнула понад 18 мільйонів людей у країнах Південної Азії до міграції. Раніше цього місяця у знаковому рішенні комітету ООН було зазначено, що примусове повернення людей у регіони, де їх життю може загрожувати кліматична криза, є незаконним.
Остання кліматична конференція ООН у 2019 році закінчилася невдало. З тих пір уряди та компанії дали нові обіцянки, зокрема Китай оголосив, що стане вуглецево нейтральним до 2060 року. Тепер США, які протягом чотирьох років президенства Дональда Трампа ігнорували екологічні проблеми, знову в грі. Виконавчі розпорядження, підписані минулого тижня новим президентом Джо Байденом, включаючи обіцянку зменшити «опору» США на викопне паливо, стали надзвичайно важливим моментом.
Однак світ не може дозволити собі чекати листопада. Кліматичні цілі потребують реалізації, тому дії не можна відкладати. Наступне десятиліття, як визнав Керрі, є вирішальним. США повинні представити план скорочення викидів до 2030 року, як це визначено в Паризькій кліматичній угоді. Проекти декарбонізації, що мають принести із собою нові робочі місця, потрібно розпочати вже зараз.
Глобальний настрій навколо кліматичних перспектив незмірно піднявся. Заяви США та інших країн, включаючи Японію та Південну Корею, є кроками у правильному напрямку. Але решта світу вже відстає від ЄС, адже Європейський союз є «зеленим лідером» у способі розробки плану економічного відновлення після пандемії. Найкориснішим кроком, який може зробити зараз Байден, було б оголошення про те, що запланований саміт у квітні стане стартовим кроком для глобального зеленого відновлення. Зараз не час сидіти склавши руки, резюмує видання.
На саміті Європейського Союзу в Брюсселі ухвалили рішення щодо боротьби ЄС з кліматичними змінами та встановили нові цілі - Євросоюз протягом 10 років скоротить викиди парникових газів мінімум на 55%.
"Європа - лідер в боротьбі зі зміною клімату. Ми вирішили скоротити викиди парникових газів, як мінімум, на 55% до 2030 року", - твітнув глава Європейської Ради Шарль Мішель.